ŞÜKÜR KAVUŞTURANA

Merhaba,
Her sabah uyandığında kendine bir bak şöyle,
Sen uykudayken,  uyanık olan taraflarının farkına var hele.
Sen uyurken, kanın saniye saniye vücuduna an be an pompalanmış,
Her hücrene kimyasal tepkimelere uğramış besinler, ölçülü ulaştırılmış ve sonrada bu yanmış besinler toplanmış,
Oksijen her hücrede bu besinleri kinetik olarak yakmış, karbondioksit olarak anında dışarı atılmış,
Broşların seni hiç rahatsız etmeden çalışmış,
Daha binlerce nimeti sayabiliriz bu muhteşem VÜCUT sistemimizden.
Bir beyit:
Vücudun her zerresi, gelse de dile,
Şükrün binde birini, yapamaz bile.
Velhasıl,
Güzel bir uyku çekmişim, huzurluyum, mutluyum demenin arka planının sistemli çalışan organların olduğunu bir hatırlamalı insan.
Bu muhteşem sistemleri kuranı, yaşatana ve sürdüren güce güvenmeli ve sevmeli.
Yani O, en sevgili.
***
Şu an dirisin. Sağsın, sağlıklısın.
Etrafına ibretle bir bakar mısın?
Hastahaneler dolup dolup taşıyor.
Gazete haberlerine, TV’ye, hep kaza, cinayet,  şu, bu, o… Birçok ölüm haberleri yazılıyor, söyleniyor.
Farkında mıyız? Öyle veya böyle, kabul etsen de etmesen de sıra bize geliyor!
Kim bilir yarın, belki yarından da yakın!
Bunu her insan biliyor!
….
Gelelim sadede,
Konuşurken, on düşünüp, bir söylemek lazım.
Çünkü bazen tasmasından kurtulan vahşi cümleler, kontrolden çıkıp, sahibini parçalıyor veya esir alabiliyor.
O yüzden nefsinle bir olup, bilincini uyuşturan narkozlu cümlelerine çok dikkat et.
“Sabrım kalmadı! Katlanamıyorum artık, sabredemiyorum” cümlelerini tasarruflu kullanmalısın.
“Sabrı” hayatından çıkarırsan, senden geriye ne kalır!
Sabırlı olmak ve sabırlı yaşamak lazım.
Fırsat ayağımıza geldi,
Onu kucaklamak ve O’na sarılmak lazım.
Hoş geldin Ramazan ayı..

ORUÇ TUTUN, SIHAT BULUN.
Aşağıdaki 3 paragraf yazı, kıymetli bir eserden alıntıdır. (1)

Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.

Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.

Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bu bakımdan bazı hastalıklara, bilhassa damar sertliği olanlara oruç tutmak iyi gelmektedir. Oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur. Az yemek ve oruç tutmak vücudun sıhhati için önemlidir. Zekât, malın kiridir. Zekât veren, malını kirden koruduğu gibi, oruç tutan, vücudunun zekâtını ödemiş, onu hastalıklardan korumuş olur. Peygamber efendimiz, (Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtıysa oruçtur. Oruç tutun, sıhhat bulun!) buyurmuştur. (İbni Mace, Taberanî)

***
Resulullah efendimiz, Recep ayına çok değer verir ve "Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir" diye dua ederdi.
Dualar kabul oldu ve hamdolsun bu gün Ramazan’a eriştik.
Şükür Kavuşturana!

Ramazan, kelime anlamı itibariyle yanmak demektir. Çünkü bu ayda oruç tutan ve tövbe edenlerin günahları yanar, yok olur. Buhari’deki hadis-i şerifte;
(Bir kimse, ramazan ayında oruç tutmayı farz bilir, vazife bilir ve orucun sevabını, Allahü teâlâ’ dan beklerse, geçmiş günahları affolur) buyurulmuştur.
Ramazan ayı için İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir.
Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir.
Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir.
Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.
Hadis-i şerifte de, (Sabretmek, ferahlamanın anahtarıdır) buyruluyor. Dolayısıyla isyan etmek, itiraz etmek yok.

Bulunduğumuz çağda, öfke, sinirlenme ve stres zamanındayız.
Dolayısıyla evimizde olsun, işimizde olsun, insanlardan gelen sıkıntılara sabredelim. (Sabretmek, ferahlamanın anahtarıdır) hadis-i şerifini düşünerek sabretmelidir.
 
(Allahü Teâlâ’nın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrasına, ancak oruçlular oturur.) [Taberani]
Bu nimete hayır diyemeyelim!

OTUZÜÇ GÜN SÜRECEK BAYRAM BAŞLIYOR.

Çok kıymetli bir büyüğümüm söylediklerini not almışım. Onun ifadelerini aktarayım:
Her bayram, kıymetine göre uzun veya kısa sürer. Mesela, Ramazan Bayramı üç gün, Kurban Bayramı dört gündür.
Öyle bir bayram var ki, tam otuz gün sürüyor. O da Ramazan-ı şerif ayıdır. Çünkü her gün binlerce, yüz binlerce Müslüman affediliyor. Kabirdekiler Cennete gidiyor. Dünyadakilerin günahları siliniyor. Bundan daha büyük bayram olur mu?
Bu sene ramazan ayı 30 gün, 3 te bayram, toplam 33 gün süren bir Bayram!

Bir beyit:
Cânım, yavrum! Sana sözüm, yalnız şudur:
Körpeciksin, yolun da çok korkuludur.

 

ŞİMDİ;
Sizden önce ahirete giden büyükleri bu kıymetli ayda sık sık hatırlayın. Onlara dualar edin, Onlar adına hayırlar işleyin. Onları unutmayın ki, sizleri de evlatlarınız unutmasın!
Oruç tutamayabilirsin, tutanlara saygı göster. Aleni isyankârlar gibi,  hoyratlık sana asla yakışmayacağını bil. İlim ve edep herkese yakışan mükemmel süstür.
Dünyada şu anda çile çeken, ezilen ve horlanan kadınların ve çocukların olduğunu bil. Onlar ortalıkta yapayalnız kaldılar bu alçak dünyada. Onlara dua et bu kıymeti zamanlarda. Varsa gücün yardım et mallarınla. Açlıktan ölen çocukları da hiç unutma!
Beyinleri zorlamak gerek. Tarihi olayları anlamak gerek. Dünyanın öbür tarafından gelen ABD ve AB ülkeleri, Orta doğuda işleri ne?  Kime kefen biçtiklerini ve biçeceklerini sorgula!
Konu komşu, dul ve yetim öksüzleri bu ayda gözet. Komşun aç iken sakın ola tok yatama. Malın zekâtını (varsa) bu ayda ver, İlmihal oku. Baba ocağını bırakıp, Bolu’ya okumak için gelmiş olan üniversiteli gençlere oruç açtır. 
“Bu hayat benim, dilediğim gibi yaşarım” diyenlerin genelde,  yaşamımıza anlam katan kutsal amaçları unutanlar olduğunu asla unutma!
Dünyaya geliş nedenini kavrayamayan zavallıların, ölümden sonraki hayatı bu dünya için bir tehdit olarak algıladıkları için,  inkâr ve inanmışları korkunç göstererek,  hakikatleri hayatlarından çıkarma çabasında olduklarını bil.
İçin çok daraldığında,  tehlikeli hayaller ve sitemli cümlelerle kendini uyuşturmak yerine, şükretmek için birçok sebebin olduğunu say.
Sıkıntılı anlarında, tehlikeli cümlelerle kendini uyuşturmak yerine, şükretmek için binlerce sebebin olduğunu gör ve hisset.
Kendini yapayalnız hissettiğinde, Allahüteala’nın sana şah damarından daha yakın olduğunu bil ve sevin.
***
Müjde,
Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan!

F. Bayramoğlu
10/03/2024

Kynk: (1)Rehber Ansiklopedisi.
           (2) İslam Âlimleri Ansiklopedisi
           (3) Giovanni Civardi İnsan Anotomisi Çizim Sanatı ( Beta Kitap Yay. )