1998 -1999 yılları idi. İlk o zamanlar tanımıştım Tanju Özcan’ı.. Zira bölücü terör Örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan DSP koalisyonu varken yakalanmış ve birden bire konjekttüre uygun olarak DSP, MHP rüzgarı esmişti. Bu havada yerel seçimlere girildi ve o zamanın DSP’si Bolu Belediye Başkanlığını kazanmıştı. Artık CHP’li Necdet Gören dönemi bitmiş ve DSP’li Belediye Başkanı Yüksel Ceylan dönemi başlamıştı..

Arkasında dikkat çeken isimler olsa da o zamanlar AKRABA KONTENJANINDAN Tanju Özcan hemen kendisini Belediye Meclis üyesi olarak buluvermişti. Bu sadece Tanju Özcan’a yaramamıştı. Aynı zamanda o tarihlerde Yüksel Ceylan’ın bacanağı ve Tanju Özcan’ın babası Galip Özcan da kendisini İl Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğunda buluvermişti. Galip amcayı hep hayırla yad ederim. Allah sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler versin. Beyefendi, kibar, eleştirilere tahammüllü ve çok nazik kişiliği ile gerçekten ender insanlardandı.

Ben o tarihlerde Hacı Hüseyin Aykan’ın sahibi olduğu Bolu Ekspres Gazetesinin Yazı işleri Müdürü idim. Tabi bu hususta yapmış olduğumuz haberler iyi sonuçlanmamış ve Yüksel Ceylan o tarihlerde gazetemizin kapısına mühür vurmuştu. Bütün matbaaları gazetemizi basmamaları yolunda, çeşitli yollardan tehdit etmiş ve gazete önce ilan alma hakkını kaybetmiş sonra kapanmıştı. Ben de işsiz kalmıştım.

Siyasi kariyerine o günlerde başlayan Tanju Özcan, eniştesinin belediye başkanlığı döneminde çok etkili bir siyasi yol takip etmese de, eniştesinin 2004 seçimlerini kaybetmesi ile önü açılmıştı. Çünkü Alaaddin Yılmaz’ın başkanlığında önce aktif bir muhalif, ardından milletvekili ve Bolu Belediye Başkanı oldu.

O tarihlerde AKRABA kontenjanında siyasi hayatında yeni bir döneme giren Tanju Özcan, aynı kariyerine bugünlerde “KUZEN ATAMASI” ile devam ediyor. Öncelikle ehil ve liyakat sahibi insanların akrabada olsa bu görevlere gelmesine karşı değilim. Elbette ki bu şansa sahip olmalılardır. Ancak genel bir söylem var “Büyük lokma ye, büyük söz söyleme” diye. Bu söz bugünlerde tam da Tanju Özcan ve CHP için yerini buluyor. Bu atama ile ilgili olarak ve CHP’li bir çok belediye de örneklerine sıkça rastladığımız “AKRABA” atamaları ile CHP ve CHP’lilerin tüm “DAMAT vsvs” eleştirileri hükmünü kaybetmiştir. Bu alanda yapılacak ETİK Mİ? Yoksa ETİK DEĞİL mi? Tartışması çok su götürür.

Burada şunun altını çizmek istiyorum. Kim olursa olsun .. İşin ehli ve liyakat sahibi ise o görevlere gelmek herkesin hakkıdır. Ama bu ehil insanlar neden bir AKRABALARI makam ve koltuk sahibi olunca göreve layık görülürler? İşte tam bu nokta araştırılmalı.

Tanju Özcan belli ki “DAYIOĞLU”nu ancak aradan 4 yıl geçince “EHİL ve LİYAKAT SAHİBİ” olduğunu anlayabilmiş.

Ayrıca daha önce Belediye Başkan Yardımcılığı için şimdiden belediyedeki bir çok daire müdürünün Tanju Özcan’a aracılar gönderdiğini yazmıştım. Anlıyorum ki bu aracılar gayet hatırı sayılır kişilermiş ki tam da istedikleri atamalar oldu.

Fakat Bolu Basınının, parlatmaya çalıştığı daire müdürlerine yazık oldu. Bolu’daki bazı basın yayın organları ve gazeteciler yanılgılarını yeni belediye başkan yardımcılarını parlatmaya başlayarak kapatmaya çalışıyorlar. “Adam gibi Adam”... “Adamın hasıdır”... “Bolu onunla şaha kalkacak” gibi söylemleri ile yeni belediye başkan yardımcılarını yüzsüzce parlatmaya başladılar bile. Yeni makam sahipleri bu parlatmaların ne kadar esiri olurlar? Bunu bilmem zor. Ama bugüne kadar bu kadar cıvık parlatmaların esiri olmayanını görmedim.

E ne diyeyim? Eniştesi ile Meclis üyesi olarak siyasi hayatında yeni bir döneme adım atan Özcan, DAYIOĞLU’ na bir kıyak çekmesin mi?

**************************************************************

Tam bu noktada kısa da olsa BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILARI’na da değinmek istiyorum. Başta “DAYIOĞLU” olmak üzere, başkan yardımcılığı atamalarının tamamının iyi okunması lazım. Zira bu atamalarla Tanju Özcan bazı mesajlarda vermiştir.

İlk mesaj Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir’e... Başkan Özcan Rasim Özdemir’den aldığı birimlerle, onun milletvekilliğinin önünü açmış ve adaylığına olurunun olduğunu göstermiş ve teyit etmiştir. Rasim Özdemir, artık bana göre fiilen CHP Bolu Milletvekili Aday Adayıdır. Sırasını bilemem ama Milletvekili adayıdır diyebilirim.

2. Mesaj ise Asuman hanıma yöneliktir. Zira Asuman Hanımın sorumluluğuna verilen birimlerden anlıyorum ki; Tanju Özcan, Asuman Hanımın CHP Bolu Milletvekili Aday Adayı olmasına çok sıcak bakmıyor. Ona verdiği mesaj bana göre net ..” Aday adayı olmana mani olamam. Ama bilmelisin ki , istediğin sıradan aday olamazsın. Hatta sıralamaya girmen bile zor. İşine odaklan. Her şey netleşince , dön ve işine bak”..

3. Mesaj ise “DAYIOĞLU-KUZEN” aracılığı ile tüm herkese.. Çünkü bu atama aynı zamanda Rasim Özdemir eğer milletvekili seçilerek meclisin yolunu tutarsa, Tanju Özcan’ın Belediye içinde güvenilir bir yardımcı arayışı içinde olduğunun ispatıdır. Çünkü, işler sanıldığı gibi iyi gitmiyor. Belediye içinde ve parti içindeki bazı rahatsızlıklara, İYİ partideki belediye ile ilgili bazı rahatsızlıklar eklenince belediye içinde sır küpü bir ekip kurma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu atama, tam bu noktada bir emniyet sibobu oluşturma çabasıdır.

İşte bu yüzdendir ki, Belediye Başkan Yardımcılarının tek tek istifa ediyor olması Tanju Özcan’ı oldukça rahatsız etmektedir. Ve Tanju Özcan bu sıkıntısına çare bulmazsa, seçimler yaklaştıkça çok daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalacağı muhakkaktır.