Bu yıl Cumhuriyetin kuruluşunun 96. Yılını kutluyoruz. Bu kutlamada Cumhuriyetimizin neresindeyiz?

Günümüzde Türkiye zor günlerden geçmektedir. Çağdaş uygarlıkla aramızdaki açıklık her aydını üzecek, acı acı düşündürecek kadar fazladır.

Etrafı yangın yerine döndürülmüş, harika bir vatana sahibiz, Güzel Türkiye’miz. Bu vatanı korumak için halen şehitler veriyoruz. Bize bu vatanı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e, arkadaşlarına ve şehitlere ne kadar saygı duyup sahipleniyoruz? Sosyal medyada Atatürk’le övünmekle yetinen bir kesim veya Atatürk’e ihanet duygularıyla karşı çıkanlar. Biz bu tür davranış ve tavırlardan ne zaman kurtulacağız?

Profesör Adil Bebek ’’Vatan hainliği, devlet ve Atatürk düşmanlığı ya da dinden çıkma ve kafir olma gibi kavramlar, değil ağza alınıp insanların itham edilmeleri, akla getirilmesi bile herhangi bir yararı, sevabı olması şöyle dursun, toplumu kırıp geçirme istidadı olan bir zehir ve dini büyük sorumluluk ve vebal getiren azim bir günahtır.

İki koldan esen bu fırtınaya yakalanan toplum ve devletlerde ne huzur kalıyor, ne barış.

Asabi mizaçlı, psikopat, ufuksuz ve dar kafalı kimseler, sayıları az olmakla birlikte, kendilerinden başka vatansever ve dindar tanımamakla, zifiri karanlık dünyalarına sağlıklı insanları da sürüklemeye çalışmaktadırlar. Bugün en çok karşı olunması ve mücadele edilmesi gerekenler bunlardır.’’

Gerçekten bugün Atatürk imajı, bayrak gibi, içerde ve dışarda Türkiye imajı ile bütünleşmiştir. Geniş bir yelpazede fikren çeşitliliğe sahip olmak ve aynı zamanda milli sembollere saygı göstermek, millet olmanın da bir göstergesidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetle ilgili birçok sözü vardır. ÖĞRETMENLER! ‘’ Yeni nesil, cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesil, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.’’ ‘’Cumhuriyeti ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız.’’

O halde Cumhuriyetin ve bu milletin kaderi öğretmenlerle, imamların elindedir. Cumhuriyeti korumak ve yüceltmek, teknolojinin içinde boğulan nesli korumakla orantılıdır. Bunu nasıl başaracağız? Yani başla ayağı birleştirerek, profesörle sade vatandaşı bütünleştirerek, öğretmen ve veli ile birlikte eğitimi gerçekleştirerek, imamla cemaati kaynaştırarak, doğayı korumayı öğreterek, hayvan sevgisini benimseterek velhasıl bilimin ve uygarlığın zirvesine oturmak için ahlakı baş tacı yaparak. Mustafa kemal Atatürk’ü aşan liderler yetiştirerek. Başarmak zorundayız. Yoksa bizim için şehit olan, bize bu vatanı yaşamamız için bırakan şehitlerimizin kemiklerini sızlatmış oluruz. Cumhuriyeti yüceltmeliyiz.

Cumhuriyet Cumhuriyet

En güzel şey hürriyet

Nice zahmet nice emek

Verdi sana bu millet.

Cumhuriyet bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Şükrü Karataş

29 ekim 2019