Geçenlerde, Seben Spor Gecesi, Seben’de, Çok Amaçlı Salonda 550 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Öncesinde Sebenspor’un Başkanı, Kıymetli Canip Demirel’in daveti sonrası, anılan günde Seben’e ulaştık.
Spor ve sporcu dostu Sayın Muhittin Özçelik Hocamla salonda buluştuk.
Salona hakim bir yerde ve gözlerden az ırak, gecenin içinde yerimizi aldık.
Salon 550 kişilik. Her yer dolu. Yeni yüzler yeni gençler doldurmuş her yeri.
Eee, İki kapılı bir han değil mi dünya.
Dün babalarımız vardı her yanda, bu gün torunları.
***

Programa,

Seben Kaymakamı Sayın Tuğçe Orhan, Seben Belediye Başkanı Sayın Fatih Kavak, Karacasu Belediye Başkanı Sayın Celal Beydili, Bolu Federasyonu Başkanı ve Seben Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sayın Selami Eryilmaz , Bolu Eski Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz, Eski Seben Belediye Başkanı Sayın Süleyman Özbağ, Eski Seben Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sevgi, Seben Spor Başkanı Sayın Canip Demirel, Ak parti İlçe Başkanı Sayın Fehmi Çınar, MHP İlçe Başkanı Sayın Hakan Cankurtaran, Bolu BelediyesiMeclis üyesi Sayın Bülent Oturak, İl Genel Meclis Üyelerinden Sayın Hüseyin Özçelik ve Sayın Ismail Akman ve 550 kişi aynı amaç için bir araya geldiler.
550 kişilik salonun hınca hınç doldu.
Salona girişte, görev dağılımı gereği, güler yüzlü, nazik ve saygılı gençler, hem rehberlik yapıyor hem de hizmet sunuyorlardı. Güler yüzlü gençler, gecenin ilk sıcaklığı ve gecenin bereketli geçeceğinin işaretiydi.
Gece boyunca bütün hizmetlerde harika bir sistem, tebessümlerle dolu disiplin ve enteresan bir düzen vardı.
Hizmetlerde en küçük bir aksama olmadı.

AHLAKİ DEĞERLERİ HEP ÖN PLANDA TUTTUK.

Gecede ilk Seben Spor kulüp başkanı Canip Demirel genel bir konuşma yaptı. Konuşmasının en çok alkış alan konuşmasının satırbaşlarında: Bir amatör spor kulübü olarak ahlaki değerlerimizi hep ön planda tuttuk. Sporun bize vermek istediği mesajları doğru algılamaya gayret ettik. Bizler bugüne kadar hep bu inanç ve azimle hareket ettik. Sporun birleştirici kaynaştırıcı yönünü sizler bu etkinliğe katılarak bir kez daha göstermiş oldunuz. Biz sporu işte bu yüzden seviyoruz. Bu sebeple faaliyetler olsun istiyoruz. Sebenspor bugün futbol branşında faaliyetlerine devam etmektedir.

Seben spor hentbol takımı olarak bir bölgesel, bir yıl 2.Lig ve 2 yılda 1.ligde Seben sporumuzu Türkiye genelinde temsil ettik. 2018-2019 sezonunda Türkiye Hentbol Genç Erkekler turnuvasında finalde Beşiktaş’a kaybederek 2.olduk. 2019-2020 sezonunda ise yarı finalde Beşiktaş’ı finalde Ankaraspor Toto kulübünü yenerek Genç Erkekler Türkiye Şampiyonu olduk. Böylece Türkiye’nin en başarılı takımı olduk.

: “Ayrıca hedeflerimiz arasında gençlerimizi su ve doğa sporlarına da yönlendirerek farklı branşlarda da öncülük yapmak istiyoruz.

BAŞKAN FATİH KAVAK: “BOLU’DA BİR İLK: EKO TURİZM “

Ardından Seben Belediye Başkanı Sayın Fatih Kavak, bir konuşma yaptı. Konuşmasında herhangi bir yazılı metne bağlı kalmadan, ihlasla ve coşku ile sürdüren Başkan, Türkçeyi akıcı ve anlaşılır seri kullanması dikkatlerden kaçmadı. Konuşmasında Seben sporun geçmişten günümüze gelişimi ve Seben’e yapılan çalışmaları geniş olarak ifade etti. İfadesinde en dikkat çeken Başkan Fatih şunları ifade ettii: Bolu da ilk olarak uygulanacak olan Eko Turizm güzergahının ihalesi gerçekleştirdik. %75 civarında da bitirildi. İnşallah yakın zamanda Bolu’nun ilk Eko Turizm Güzergahını hizmete açmış olacağız. Seben Derneği Başkanımızdan ve Seben spor Kulüp Başkanımızdan bir istirhamım olacak. Yakın zamanda bir Doğa yürüyüşü modülü beraber kurup, yılın belli dönemlerinde Kılınç kanyonu, Aladağlar , Kartalkaya veya belli başlı yerlerde etkinliklerimizi sürdüreceğiz inşallah. Rabbim birliğimizi dirliğimizi daim eylesin” dedi.

KAYMAKAM TUĞÇE ORHAN: SEBENSPORUMUZUN YANINDAOLACAĞIZ İNŞAALLAH
Sanki 40 yıllık Sebenli gibi bir duruş sergileyen Kaymakam Sayın Tuğçe Orhan, gece boyunca yanına gelen herkesle güler yüzüyle bire bir ilgilendi. İyi bir ev sahipliği yaptı. Türküleşen Şair Abdürrahim Karakoç’un 1960 yılında yazdığı, efsane şiiri İsyanlı Sükut şiirini de Sebende tarihe gömdüğüne şahit olduk.

O efsane şiirin küçük bir kısmını yazalım:

Gitmişti makama arz-ı hâl için
'Bey' dedi, yutkundu, eğdi başını.
Bir azar yedi ki oldu o biçim..
'Şey' dedi, yutkundu, eğdi başını.
….

Kapıdan dört büklüm çıktı dışarı
Gözler çakmak çakmak, benzi sapsarı...
Bir baktı konağa alttan yukarı
'Vay' dedi, yutkundu, eğdi başını.

Bu şiir, şimdilik Seben’de geçerliliğini kaybetmiş. Sayın Kaymakam Tuğçe Orhan, Konuşmasına sevecen bir dille ve güler yüzüyle, düzgün Türkçesiyle, devlet vakarını da yüklediği ses tonuyla kısa bir konuşma yaptı.
En dikkat çeken yanı ise, “Seben sporumuzun” ifadesindeki samiyeti ve devlet baba sıcaklığını hissettirmesiydi. Seben Kaymakamı Sayın Tuğçe Orhan da, katılımcılara: “Hoş geldiniz derken, Seben sporun toplumun her katmanına yayıldığını görmekten memnun olduğunu ifade etti. Kaymakam Tuğçe Orhan ‘da satırbaşlarında şunları ifade etti: “Tabi ki, spor dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliktir. Ancak takım olmak sadece oyuncularıyla değil, İlçenin bütün birimleriyle birlik ve beraberlik içinde olmaları anlamına gelir. Bizde elimizden geldiğince her zaman Seben sporumuzun yanında olacağız inşallah. Bu kıymetli gece için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, katılımlarınızdan dolay şükranlarımı sunarım” dedi.

Seben spora gelir amaçlı yüzlerce değişik hediyeler sahnede yerini almıştı.
Hayırseverler sponsor olarak tam destek vermişler ki,
Hediye çekilişine ilgi oldukça yüksekti.

Seben sporun tanıtımı yapıldı. 3 nesil bir arada bulunurken, geçmişi fedakârlıklarla dolu Seben spordan, imkânlara kavuşmuş bir Seben spor’a olan yolculuk hepimizin gözleri önünde bir film şeridi gibi gelip geçti.

Gecede herkes mutlu ve huzurluydu.
Sebenliler, Seben spor’a sahip çıktılar.
Yeterli mi?
Hayır.
Bu kervan, Seben’de ilelebet yürümeli ve yürütülmelidir.
Küçük ilçenin özgül ağırlığı büyük insanlarının büyük düşünmeleri sürdürdüğü müddetçe,
Seben’de , Doğa yürüyüşleri, su sporları, salon sporları hep ivme kazanacağı aşikardır.
Bu faaliyetler, kalitedir.
Gelecek 100 yıla yeni, atletik, bilgili gençliği hazırlama adına büyük hamlelerdir.
Bu gecenin en güzel yanlarından biri de 3 kuşak neslin bir araya gelerek tanışmaları, kaynaşmaları kültür birikimlerini birbirlerine yansıtıp, aktarmaları oldu.
AMATÖRLERE DESTEK

Bolu’nun Çukurovası olarak bilinen Seben spor gecesi sonrası bazı düşünceler de yazmak gerekir.
Amatör gençlik değişik sporlara önem veriyor. İmkanlar arttıkça, yeni ve gizli kalmış yeteneklerde ortaya bir bir çıkıyor.
O gece yöneticilerimiz hedeflerini bir bir sıraladı.
Konuşmacıların ifadelerinde ahlaklı ve vefalı bir anlayışla birlikte, günümüzde değişik amatör sporlara yönelmeden, imkanlardan ve hedeflerden bahsedildi.
Salon ve Seben Gölü başta olmak üzere su sporları ile birlikte, ilk kez dile gelen bir tanımla tanışma fırsatı bulduk.

EKO TURİZM.

Seben Belediye Başkanı Sayın Fatih Kavak Beyin dilinden duyduğumuz ve Bolu’da ilk olacak olan bu faaliyet hepimizi heyecanlandırdı.
%75 güzergahı bitmiş olan bu projeyi başta Sayın valimiz, Sayın Siyasilerimiz, Sayın Milletvekillerimiz, İl Özel idaremiz bu aralar tam desteği ile birlikte, gençliğin de bu etkinliklere katılımlarında en önde olmaları gerekiyor.
Bu projenin duyurulması, amatöre tahsisi, zorluk derecelerine göre de maddi ve manevi desteklerini vermesi için kaynak arayışlarında bürokratlarımıza işler düşmektedir.
Bu proje Seben spordan çıkıp, artık Bolunun projesi olduğu aşikar olarak anlaşılmıştır.
Sayın Fatih Kavak Bey, bu projesini basın mensuplarına, Ankara’ya daha geniş bir şekilde taşımalı ki, Başta sayın Vekillerimzin, Sayın bürokratlarımızın destekleriyle tanıtılmalı ve ilimizn bir zenginliği olduğunu kamuoyuna ulaştırmalıdır.
Yeri gelmişken yazalım.
Kulüplerin yaptıkları ve süreklilik kazanan her faaliyetine Valiliğimizin öncülüğünde, Saygıdeğer vekillerimiz,İl Özel İdaremiz, Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, Orman işletme müdürlüğü, ve diğer kurum ve kuruluşlar maddi ve manevi desteklerini sunmalıdır.
Bu hamlelerde Milletvekilimiz Sayın Fehmi Küpçü ve Sayın Arzu Aydın Hanımefendinin bire bir destekleri gereklidir.
Yerimiz dar olduğu için bunun la ilgili hazırlayacağımız başka bir dosya ile ayrı bir başlık tekrar gündeme getirmek gerekir.
Burada gençliği sanal alemden içinde yaşadığımız aleme çekebilecek her proje, her çalışma milletimize hizmette bir damla olacağının idrakinde olmak anlamını aşıyacağını bilmek zorundayız.

AMATÖRE DESTEK
Bolu Akay Kardeşler Amatör Liginde toplam 14 takım var.
Maçlar ilde veya ilçelerde yapılıyor. Bu takımlar için aşırı bir trafik ve sefer sayısı yok.
Amatör maçların yol araçları ve gidilen yerde sporculara bir öğün yemek verilebilmelidir.
Bunu da il imkanları ile ve yetkililerle sağlamak kolaydır. Burada amatör takımlar arasında uçurumu da ortadan kaldırma adına önemli bir adım olacağı aşikardır.
Bu etkinliklerde Sayın kaymakamlıklar da devreye girebilirse, ortaya güzellikler çıkacağı gibi, ilçeler arasında da harika iletişimler sağlanmış olur.

Seben, küçük bir ilçe olmasına rağmen, özgül ağırlığı büyük bir ilçedir.
Fedakarca çalışan Seben Belediye Başkanı, Sayın Kaymakamı, Amatör ruhlu Sebenspor yöneticileri ve sevenleri büyük düşündüğünü o gece bire bir yaşadık.

Büyük devletimizin de ,büyük düşünenlerin yanında olacağından hiç kuşkumuz yok.
Çünkü herkes, makamında hizmet üretmek için görev yapıyor.
Yeterki imkan ve yetkiler verilsin. O zaman,
Çözüm noktalarında olmak gerek.
2023 Vizyonu da bunu ifade ediyor.
Amatöre gerçek değerini maddi ve manevi verebilir. Bu bilinç içinde olmak gerek.
Bunu kurumsallaştırabilirsek, yakın gelecekte, Bolu’nun bir DAVOS olmamasına hiçbir mani yok.
Çünkü büyük düşünenler var. Coğrafi olarak harika bir yörede yaşıyoruz.
Büyük düşünenlerin hedeflerinde de büyük hayalleri olduğu aşikârdır.
Yeri gelmişken yazalım. Gerede Arkut Dağı, Seben Gölü ve kanyonları, Kıbrıscık ilçemizin bakir doğa yapısı, Dörtdivan ovası. Mengen’in yeşil coğrafyası. Yeniçağa Kuş cenneti, Mudurnu’nun ve Göynük’ün tarihi dokusu, tüm imkanlarıyla ilimiz ve ülke hizmetine hazır bir konumdadır.
***
Sebenspor Başkanı Sayın Canip Demirel’i ve ekibini
Ankara Hacettepe Üniversitesinde görevli, Bolu federasyonu Başkanı ve Seben Dernekleri Genel Başkanı Prof. Dr Selami Eryılmaz’ı
Eski Belediye Başkanlarımızdan Sayın Alaaddin Yılmaz’ı ve Sayın Süleyman Özbağ’ı,
Seben Belediye Başkanı Sayın Fatih Kavak Beyi
Seben Kaymakamı Sayın Tuğçe Orhan’ı,
Sebenli Sebensporun vefakar taraftarlarını
Bu gece ve düşündürdükleri için tebrik ederim.
***
Büyüklerden tevazu ile bu konuya eğileceklerine inanıyorum.
***
Bu konuda, önceden çalışılmış bir dosya ile tekrar karşınıza çıkacağım.
Konu Amatörler ve diğer sporlar.
Seben Gölü, su sporları ile bizleri heyecanlandırırken,
Toplumda da kabul gören Eko turizmin yaygınlaştırılması toplumun dokusuna pozitif yönde dokunacağı aşikârdır.
Öznemiz Bolu,
Öznemiz İlçelerimiz,
Hedefimiz amatörlerinde kurumsallaşarak maddi ve manevi desteklenmesidir.
Burada ailelerde net ve açık şekilde desteklenmiş olur. Obez lik belasında da kurtulma adına güzel bir ufuk açılmış olur.
**
Unutmayalım,
Şahane bir gençlik geliyor. Ziyan edilmemesi gereken bir altın nesilden bahsediyoruz.
Onlar, her spor dalında bizler varız diyor.
Gençlikte, hayaller ve beklentiler yüksek. Yeter ki imkânlar sunulsun.
İnanıyoruz ki,
Şampiyonlar, sağlıklı nesiller bu coğrafyanın içinden çıkacaktır.
Biliriz ki,
Gelecek te bir gün geldiğinde,
O günlerde, İki âlemi de düşünen, düşünebilen gençliğimiz ve rahmani hayallerimizle bir ve beraber yaşamanın onurunu hissedeceğiz.
Bu vatanı sevmenin, ebedi sevgiliye terennüm etmenin, O’na yazılmış en güzel şiirleri, duaları değil midir?