NE ÇEKTİK BE…
Belediye Bolu'da devrim niteliğinde değişiklikler yaptı ya, ana cadde trafiğe kapandı, aşağı yukarı yüzyıllık kaldırımlar söküldü yerine oto parklı asfalt ve kilit parke taşının ahenkli uyumunu gösteren cadde ve kaldırımlar yapıldı, güzel de oldu.
Bu devrim Bolu'muzun polisi ve zabıtasında tatlı bir heyecan uyandırdı. Polis aldı eline fotoğraf makinesini (tabi yeni kaldırımları çekmek için değil), zabıta ise kalem ve kağıdı (kaldırım mühendisliği yapmak için değil) başladılar yeni kaldırımlara, bırakın aracını çıkaranı, arabasının tekerleği değene ceza yazmaya. Fenamı oldu canım, hamile kadının karnındaki çocuğun ultrason görüntüsünü andıran, araçlarımızın fotoğrafı oldu elimizde.
Ana caddenin trafiğe kapanmasından 1500 civarında, yeni kaldırımlarda oto park yeri düzenlemesinden de 500 kadar araç sıkıştı kaldı ara sokaklarda. Birde yeni kaldırımlar için ara sokakların 1/3 aylarca trafiğe kapalı olduğunu düşünürsek, vatandaş mecbur (bende dahil), yeni kaldırımlara araçlarını çekmeye başladı. Fırsat bu fırsat cezalar da yağmaya başladı. Şahsen 2'şer cezam var polisimize ve zabıtamıza, borcumuz borç ödeyeceğiz mutlaka.
Yeni düzenleme yapacağız diye dün geçtiğimiz sokak bir gecede ters yön oldu, sonraki gün trafiğe kapandı, şoförler daracık ara sokaklarda koç gibi karşı karşıya gelip, sen haklıydın ben haklıydım tartışmaları yaşandı. Sonra hep beraber gidip sokağın girişindeki tabelalar kontrol edildi. Haksız olan şoför la havle çekti ama yinede yetkililere sesini çıkarmadı. Bolu'nun yeni yüzü için biz bu kadar eziyet çektik, sineye çektik, arabalarımız krater ebadında çukurlara düştü, kurtarıcı geldi çekti, kısacası ne çektik be… Peki yetkililerin ceza kesmekteki acelesi niye? Ne kadar antipatik olduğunuzu bir düşünün isterseniz.
Bahsettiğim mevkii hemen ana caddenin altı ve üst sokakları, düzenleme esnasında oraların ne halde olduğunu malumken, bu kadar acımasızca cezalar kesilmesi fırsatçılıkdan başka bir şey değildir. Bütün düzenlemeler biter, sokakların kaldırımları, asfaltı, kilit parke taşı felan ondan sonra kurala uymayana yazarsın cezanı, biraz anlayış lütfen.
ENGELLİYE ENGELLER,
Yeni kaldırımlar eskisine nazaran daha alçak, birkaç noktasında tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşların çıkabileceği rampalar var. Tabaklar Mahallesi Şeref Sokak Migros tarafından girişteki rampaya, sokağın ters yön olduğunu belirten tabela dikmiş belediye ekipleri tarafından. Demek ki Bolu'nun yeni yüzünü sadece halka değil, belediye personeline de anlatmak lazım. Yoksa engelli vatandaşlar için sadece göstermelik yapılmış imajı veriyor. Öyle ki kaldırımların ortasında elektrik direkleri bile var. Engelli vatandaş tekerlekli sandalyesiyle bu kaldırımları nasıl kullanacak? Bu yazıyı okuyan bir yetkili duruma müdahale eder umarım.
ŞİŞE DİKMEK,
Caddeye benim gibi erken saatlerde çıkanlar görmüştür mutlaka, yeni bir adet çıkardı alemciler, boş bira şişesini sokağın ortasına dikmek...! Gece 22.00'den sonra içki satışının yasaklanmasını mı protesto ediyorlar anlamıyorum, ama yaptıkları davranışın birilerinin canına, malına mal olacağını düşünmeleri lazım. Bu mal oluş kendi sevdikleri de olabilir.