Seçimin Ardından…

Oy pusulasını görene kadar 11 aday var biliyordum meğer seçime katılan yaklaşık 25 kadar parti aday göstermiş.

Her parti kendi adayıyla seçime girince herkes kendi oyunu alması beklenir ama öyle olmadı, olmadığı gibi yüzde 60’ı Tanju Özcan’da toplandı, toplandığı gibi ortaya delegesi kadar oy bile alamayan onlarca parti sorunsalı çıktı.

*

Ne sağcısı oyunu alabildi ne solcusu ne merkezcisi nede yenisi eskisi…

Emekli tepkisi deniliyor da…

Öyleyse 8 ay önceye nazaran yüzde 32 düşen Ak Partinin oyları nerede… 22 yıl boyunca ülkeyi peşkeş çektiler, her yeri sardılar dedikleri cemaatçilerin oyu nerede… Oy için milyonlarca vatandaşlık verdiler dedikleri mültecilerin oyu nerede… Daha dün masadan kalkan liderine ve partisine edilmedik hakaret iftira kalmayan ülkücülerin oyu nerede… Kaldırımda dahi yan yana yürünmeyen ama kaldırım ihalesi verilen aynı zamanda sembol bir ismi aday çıkartan vatandaşların oyu nerede… Hemcinsi için onur zedeleyici anı anlatılan, dalga geçilen kapalı bayanların oyu nerede?

2 okka ciğeri arkadaşlarıyla yiyip de hoca Nasrettin sorduğunda suçu kediye atan merhumenin hikâyesi gibi, bu kediyse ciğer nerede, yok bu ciğerse kedi nerede…

*

İktidar partisindekileri doydular millete tepeden bakıyorlar çıktıkları mahalleleri beğenmiyorlar diye eleştirenler, parti dışından geçmişi temiz zımba gibi fişek gibi gösterilen adayı beğenmediler.

8 ay önce güvenip vekilliği emanet ettikleri, her haliyle bizden Bolunun çocuğu hareketin adayını da beğenmediler…

Işıklı eğlenceli lazerli havai fişekli şarkılı türkülü Tanju Özcan rüzgârı kalabalıkları etrafına toplamayı başarıyor.

Rahmetli Engin Ardıç her seçim öncesi Erdoğan’ın yeniden kazanacağını söyler tezini de hocasının öğrettiği “Türkiye karizmatik liderler ülkesidir” savına dayandırırdı.

Değil yüz bir, bin bir proje açıklamak, kabineyi burada toplamak, sadece Bolu demek ahir zaman siyasetinde oya dönmüyormuş. Daha spesifik daha fenomen, çekilen fotonun sosyal mecralarda istenilen like’ı alacak propaganda yürütmek gerekiyormuş.