11 ayın sultanına denk gelen 11 başkan adayı ve mahalle başına ortalama 11 muhtar adaylı yerel seçimlere 4 gün kaldı.

Sahadaki duruma bakarsak belediye başkanları 5 yıl boyunca icraatın başında olarak vizyonda kalması, artı belediyenin bütçe ve imkânları, çalışan personelin konum kaygısı (ayda 5 bin saat video ve oyun izleyebilen çalışanın başkasına vermesi düşünülemez) gibi nedenlerle 1-0 önde başlarlar.

Bizde başkan Özcan, Cumhur ittifakının ayrı seçime girmesiyle, Ak Partinin adayını geç belirlemesiyle, İktidar partisine ekonomi yününden özellikle emeklilerin tepkili olmasıyla, adayın parti dışından olup hazmedilmesinin zaman alması falan derken 2-0 önde başladı…

Yarış sahada 3 kişi arasında geçse de 11 adayın katıldığı söyleniyor, ben 9’a kadar sayabildim… Şansı olmayanların kimi seçmenini konsolide etmek için, kimi fraksiyonundan geri kalmamak için, kimi ideolojik olarak yarışta olduğu açık.

Her parti aday çıkardığına göre seçmenini sandığa getirip oyunu alabilen ipi göğüsler diye düşünüyorum. Öyle yüzde 60 alır seçilirim demek mantıklı durmuyor.

Özcan’ın son günlerdeki agresif tavrı bunu kanıtlar nitelikte. Anket algılarıyla psikolojik üstünlüğü ele almaya çalışıyor, ilk başlardaki rahatlığı yok, vadettiği 52 projeden sadece 4 ünü gerçekleştirebilmiş olması en büyük handikabı… En büyük artısı ise gerek sosyal medyada gerek diğer platformlarda popüler olması. Kendisiyle çekilecek bir foto sosyal ortamlarda diğer adaylarla çekilene oranla daha çok beğeni alacağı kesin, tuhaf bir şekilde bu beğeni oya dönüşüyor.

MHP adayı İlhan Durak adaylığı bir sene önceden kafasına koymuş, 54 sene üzerine kazanılan vekil rüzgârının doldurduğu yelkenlerle çoktan yol almaya başlamıştı. Parti içi hiyerarşi ve disiplin tıkır tıkır çalışıyor, hizipleşme desen yok (hizipleşip ayrılanın hali ortada) kale ve savunma sağlam… “Bizim İsmail” ile birlikte sırt sırta vermiş döne döne çarpışıyorlar… Meydan inliyor resmen.

Ak Parti adayı Doç. Dr Muhammet hocanın 8 yıl sürdürdüğü il sağlık müdürlüğünde gösterdiği başarı ve derman arayanların dokunduğu gönülleri, kariyerinin temiz partisinin iktidar olması avantajları. Vaktin dar olacağını biliyordu, Aday adayı iken “acaba mı” demeden adaymışçasına çalıştı. Beklenmedik gösterdiği performans start aldığı 3. Sıradan hızla yarışa ortak konuma getirdi. Haliyle rakibinin huzurunu kaçırıp oklarının hedefi oldu. Günlük 3-4 bin kişi ile yüz yüze görüşüyor, projeleri mantık çerçevesinde, bu performansıyla başkan olursa özneye aldığı Bolu’da güzel işler çıkartacaktır.

Bolumuzun kazanacağı bir seçim olması dileğiyle…