Yeni Turizm İl müdürümüzü atandıktan kısa bir süre sonra ziyaret etmiştik, daha gelmeden dersine iyi çalışarak Bolunun hedeflediği turizm ve kültür şehri olma konusunda neler yapılabileceğini biz sormadan söylemiş, potansiyelin kullanılamamasına hayret etmişti.

Geçenlerde Vali Bey ve Vekilimiz ile birlikte Bolu basınına duvarlarına tarihini anlatan levhalar asılarak oluşturulan destinasyonu tanıttılar, İl Kültür Müdürlüğünden başlayarak Tarihi Cami han hamam ve Stadion kalıntılarından oluşan Bolu kültür ve tarih rotasını gezdirdiler.

Böylece doğal güzelliklere gelen misafirlerin şehir merkezine çekilmesi, Bolu’da daha fazla vakit geçirerek şehrin ticaretine katma değer sağlaması hedefleniyor.

Bolu için küçük ama gelecek için büyük bir adım.

Şimdiye kadar çok bir şey yapılmadığı için büyük, şehrin kültürel mirasına ilk olduğu için küçük adım.

Hisar Tepesinde bulunan tarihi zenginliği bende başkaları da defalarca yazdı, görselleri yayınlandı. Kilise Stadion ve tapınak replikalarının yapılarak tarihin canlandırılmasının nasıl büyük ilgi göreceğini hep söyledik.

Fakat proje çok büyük, önce yerine yapılanların kaldırılması gerek, bu uzun vadeli ve yüksek maliyetli bir operasyon, sabır dirayet ve süreklilik ister.

Bunu eski başkan yapabilirdi ama kendisi de 15 yıl görev yapacağını açıkçası düşünmemişti. Nasıl düşünsün ki? İktidar olmak ayrı muktedir olmak ayrı, Bolu pazarında çevre köylerden gelen vatandaş ve pazarcılar namazını kılabilsin diye mescide çevirdiği otobüs yüzünden sanırım DGM’de yargılanmıştı, partisi laiklik karşıtı eylemlerin odağı iddiasıyla bir oyla kapatılmaktan ve siyasi yasaklı olmaktan kıl payı kurtulmuştu.

Hem zaten eski başkana tarihi işler antin kuntin gelirdi, mümkünse belediyeye akaret olacak yapılar tercih edilmeliydi çünkü hizmet edebilmek için para gerekiyordu.

Yeni başkan ilk yılını devri sabık aramayla ikinci yılını belediyeye musallat olmak isteyenlerle mücadeleyle, üçüncü yılını Cumhur Başkanlığı hedefiyle geçirdiği için tarihi dokuya pek bakamadı. Ha! Arada Stdion kalıntılarını gün yüzüne çıkartıp üst kısmına Cafe yapmaya niyetlendiyse de projesi kültür/turist getirisinden çok belediyeye gelir şeklindeydi, çünkü muhalifken konuşmak kolay ama icraatın başındayken ve kısa sürede onlarca yapının temelini atmayla paranın önemi daha çok ortaya çıkmıştı.

Bir sabah başka şehre atanabilecek Müdür beyin gayretinin şehrin ana unsurlarına örnek teşkil etmesini canı gönülden diler, saygılar sunarım…

Hasan Perçin

[email protected]