Fuat Bayramoğlu kaleminden…

Tatilin sonuna geldik. Bolu’da da, ülkemizde olduğu gibi 05 Şubat 2024 günü on binlerce öğrenci ve binlerce öğretmenimiz görevlerinin başında olacağı 2023/2024 dönemi ikinci dönemi başlayacak.
Okullarda hasret son bulacak.
Evlerimiz başta olmak üzere, sosyal hayatta bir canlanma olacak, dev uyanacak.
Ailelerin kıymetli yavruları, evlerinden, ailelerinden ayrılarak, okullarına gidecek.

Okul öncesi, ilk ve ortaokullar, lise öğrencilerimizi yarın sabah onurla, dualarla sevinerek sevinçle okullarına uğurlayacağız.
Peki, can evlatlarımız, okullarına giderken, gittikleri yerler nasıl? Güvenli mi? 
Okul çevresi asayiş, trafik güvenliğinin sağlanması ve çocuklarımızın huzur ve güven içinde eğitim öğretimlerini sürdürebilmeleri yeterli mi?
Binlerce soru ve sorun karşımızda duruyor.
Bu çok önemli konuya
Sizlerin adına bu gün genel bir bakış yapacağım.
İleride eğitim adına, özel ve bire bir değerlendirmelerimiz olacak inşallah.
 …
Bolu Valisi Sayın Erkan Kılıç,  29 Ocak 2024 günü,  bizzat başkanlığını yaptığı ve  2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İkinci Dönem Tedbirleri Toplantısı,  Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirdi.

Bolu İl Millî Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere,  Bolu İl Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanı’nın katıldığı toplantıya, Bolu’daki bütün okul idarecileri, Okul aile birliği başkanları, sivil toplum örgütleri yetkilileri ve konu ile ilgili ilgililer katıldı.
Hatırlatalım, ilçelerde de Kaymakamların başkanlığında bu tedbirler enine boyuna görüşüldü.
Bolu’daki ve ilçelerdeki toplantılarda, Okul çevresinde asayiş, trafik güvenliğinin sağlanması ve çocuklarımızın huzur ve güven içinde eğitim öğretimlerini sürdürebilmeleri amacıyla alınması gereken tedbirler yüz yüze görüşülerek değerlendirildi.
Kişileri ve kurumları bağlayıcı hayati yeni kararlar alındı.
Şimdi de uygulamaya başlanacak.

****

Kıymetli okurlarımız,
Bu alınan kararların uygulama alanları, uygulama sahaları okullar ve çevreleridir.
İşin yükünü çekecek olanlarsa, başta Okul Müdürleri, yardımcıları ve öğretmenlerdir.
Bu gerçeği hiç unutmamak gerekir.
Bolu, küçük ve herkesin herkesi tanıdığı mükemmel bir ildir. Bolu’daki bütün okul müdürlerinin tamamına tanırım. İdareciliklerini de, yakinen bilirim.
Bu işe mesleki olarak ta, 45 yılını vermiş biri olarak ta, bilerek, hassas ve yaşama gayem olarak bakan biriyim.
Bolu bu yönden de çok çok şanslı bir il olduğunu söylemem gerekir.
Bolu’da yiğit ünsüz okul müdürleri, mücadeleci müdür yardımcıları ve elleri öpülesi fedakâr öğretmenleri ile dolu bir şehirdir.
Okullarımıza evvela bu rahmani gözle bakmamız lazım.
Onlara saygı gösterip,
Onlardan da daha çok hizmet bekleyeceğiz.
Okul olarak, öğrenci olarak ilimde ve sanatta daha da ileriye nasıl gidebilirizin cevaplarını hep beraber aramak lazım.
***
OKULLARIMIZA BAKIŞ AÇIMIZ NE OLMALIDIR?
Okullar, öğrencilerin sosyalleştiği, bilgi ve beceriler kazandığı ve tüm yönleriyle hayata hazırlandığı kurumlardır.
Zamanlarının çok büyük bir kısmını okullarda geçiren öğrencilerimizin mutlu, başarılı bir eğitim ortamı ve öğrenme süreci geçirdikleri yerlerdir.
Bu amaçla, okullarımızda sağlıklı ve güvenli bir eğitim öğretim ortamı oluşturulması için gerekli koruyucu ve önleyici tedbirlerin aksatılmadan alınması, velilerimizin gönül rahatlığıyla çocuklarını okullara göndermeleri önem arz etmektedir.
Okullarımızda, vatanını seven, nazik ve yürekli gençlik yetiştirmemiz gereklidir.
Matematikte fende ve sanatta dünyanın en ileri seviyelerine çıkan bir gençlik özlemimizdir.  Ölümü de unutmayan, ahiret gününe, hesap gününe da hazırlanan kişiler, vatanına yaralı olacağını da unutmamak gerek.

OKULLARIMIZ EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİNE HAZIR MI?

Bolu’daki okullarımızın birçoğu yeni yapıldı, birçoğu da güçlendirildi. Yapılan okullarımızda var. Bu yönden Bolu ili, ilçeleri de olmak üzere, çok çok iyi durumda. Birkaç okulumuzda bu aralar yenilenerek, 2. dönem eğitim öğreti hizmetlerine katıldı.
Okullarımızın birçoğunda ISO 45001, ISO 14001, ISO 9001 vs. tamamıyla öğrenci sağlığına ve güvenliğine yönelik belgeleri, bizzat BAKANLIK MÜFETTİŞLERİ incelemesi ile alan okullarımız hızla çoğalmakta, Bolu’da okullara, velilere ve geleceğe güven vermektedir. Güven demek, kalite ve gelecek demektir.

OKULLARIMIZCA HAZIRLANDIĞINI BİLDİĞİMİZ KONULARA GENEL BİR GÖZ ATALIM.
Okul bahçelerinde bulunan her türlü oyun, spor araç ve gereçlerinin tehlike arz etmeyecek şekilde düzenlenmesi, çevrede bulunan araç-gereç ve malzemelerin kullanım amacı ve standartlarına uygunluğu kontrol edilerek gerekli tedbirlerin alınması sağlandığını biliyoruz.

Okul ve kurumlarda bulunan her türlü iş ekipmanlarının periyodik kontrollerinin aksatılmadan yapıldığını duyuyor ve birçoğunu da biliyoruz

Okul ve kurumlarda şiddet, saldırganlık ve akran zorbalığı oluşmasına neden olabilecek risk faktörlerini, akran ilişkileri ve çevre özelliklerini dikkate alarak belirlenerek gerekli tedbirlerin alınıyor. Burada ailelerde, çözüm odaklı olup,  okul rehberlik servislerinin, idarelerinin görüşlerine katkıda bulunmaları gerekiyor.


Okullarda her türlü güvenliğin sağlanmasına yönelik uyarı, bilgilendirme ve bina içi yönlendirme levhalarının ilgili yerlere asılması, okulun her katı için tahliye ve acil çıkış planlarının, katlarda blok başlarında bireylerin kolayca görebilecekleri noktalara konulduğunu biliyoruz.

Okul bina ve eklentilerinde, kamera ve alarm sistemlerin asgari teknik gereklere uygun donatıma ve teknolojiye sahip biçimde kurulduğunu memnuniyetle ifade edelim. Okul çevre ve alan güvenliğinin kamera izleme, kayıt ve takip süreçlerinin sağlandığını öğrendim.


Öğrencilerin okul bahçesinden sokak veya caddeye ani ve kontrolsüz çıkışlarının önlenmesi için okul giriş ve çıkış kapılarında gerekli kontrollerin yapılması ve tedbirlerin aksatılmadan alındığını görmekteyiz.

Emniyetteki polislerden oluşan Okul koordinatör güvenlik görevlileri ile okul yönetimleri çevre trafiğinin, özellikle giriş çıkış saatlerinde gözetim altına alındığını gözlemliyoruz. 

Okullarımızda, okul yönetimlerince,  nöbetçi  idareci /öğretmen/ öğrenci görevlerinin sürdürmektedirler.

Acil durum planları okullarımızca acil ve mecburi olarak hazırlanarak, uygulama içindedirler. Okullarda da, gerekli deprem ve yangın vs. tatbikatlar yapılıyor.

Okul ve kurumlarımızda, ilk yardım dolabı veya ilk yardım çantası ile bunlara ait araç ve malzeme bulunduruluyor.
 

Yaşanabilecek her türlü afet ve acil durumlara karşı hazır bulunuluyor.

Okul ve kurumlarımızın bina ve eklentilerinin, yangın tehlikesine karşı alınacak tedbir ve önlemleri sağlamak üzere süreçler yönetiliyor.
 

Taşımalı okul servis araçları ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrollerinin yapılıyor.
 

Okul ve eklentilerinde temizlik ve sağlık bilgisi koşullarının sağlanması yapılmaktadır ve takibi de gereklidir.

Güvenli ve sağlıklı okul ortamının sağlanması, sürdürülebilir şartların oluşturulması için her türlü eğitim ve rehberlik faaliyetlerine önem verilmesi, okul/kurum kültürüne bu kapsamda katkı sağlanması için çalışmalar sürdürülüyor.
****

Kıymetli okurlarımız,
Bu faaliyetleri sürdüren okullarımızdaki fedakâr müdürleri, md yrd ve öğretmenleri tebrik etmek ve teşekkür etmek gerekir.
Kadir kıymet bilmek lazım.
Onları gerçekten daha yakından tanımak, kendimiz için huzur, geleceğimiz adına bir garantidir.
***
Her evden çocuklarımız okullara gitmektedir.
Hakkınızdır ki, bu okulları merak etmektesiniz.
Merakta ediniz, çünkü bu çocuklar hepimizin geleceğidir.
İsrail’in Filistin’e yaptığı zulme, karşı koyamayan milletler,
Başta eğitimde, teknolojide, bilimde ve sanatta, ahlakta ve ilimde dünya standartlarının gerisinde kaldıkları için suskundur. Bunun daha birçok sebepleri de olsa da,
Bu ezikliği şimdiki çocuklarımız yaşamamalı ve gelecekte dünyada lider ülke olma sevdasıyla yetişmelidir.
 O nedenle okulları merak edelim. Eğitim öğretim faaliyetlerine eğilelim.
****
Sayın Valimizle görüşerek,
İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Cemil Sarıcı beyle de istişare ederek,
Okul yöneticilerinden, öğretmenlerinden demeç, bilgi almadan,
Okulları tanıtan yazılar yazmak istiyorum.
Üçüncü göz farkıyla,
Burada sizlerin duygularına tercüman olmak hakkımızdır diye düşünüyorum.
***

Okul yönetimlerini de veliler başta olmak üzere, herkesin maddi ve manevi destek olması,
Okulların huzur ve ilim yuvası olduğu gerçeğini unutmadan sorumlu yaşamamız gereklidir.

Bolu’da en büyük teşkilat, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür. İşlerin yükü ve sorumlulukları ağırdır. Bu gerçeği hiç unutmayalım. Milli Eğitim, hep göz önündedir. Her kültürel ve sosyal faaliyetin bizzat içindedirler. Hata yapma lüksleri yoktur. Bu büyük kitleyi hedefe sorunsuzca, götürmekle de sorumludurlar.
Ola ki hata yapabilirler. Bu durumda uygun bir dille yapıcı olarak, onların yanında olmalıyız.
***
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılının 2. Dönemi Başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize, velilerimize,  Bolu’muza, Valiliğimize, vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, birlik ve beraberliğimize hayırlı olsun efendim.