Tarihi günlerden geçiyoruz, birçoğumuzun değil birçok neslin kolay kolay şahit olamayacağı günlerden.

Dünya, Ülkemiz ve Şehrimiz elle tutulmayan gözle görünmeyen bir virüs salgının esiri olmuş durumda.

Tarih kitaplarındanyada derslerinden okuyup dinlerken masal gibi gelen konumdayız şuan. Abartılı filmlerdeki gibi ahvalimiz.

20 yaş altı gelecek neslimizi ve 60 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için cephe gerisine bırakıp kalanlar ile müstahkem mevkiden gelecek talimatlar doğrultusunda savaşın en ön safında mücadele ediyoruz.

Yeni dünyanın yeni savaş şekli böyle… Bir ovada iki kumandan ordusunun kılıç kalkan, süngü tüfek çarpışması çok eskide kaldı.

Doğal hastalıkmı yoksa laboratuvarda mı üretildi? Egemen ülkeler birbirinin ekonomisini bitirmek için mi çıkardı bu salgını? Dünyanıngidişatına bakarsak kendisi zaten koca bir laboratuvar…Ne yediğimiz ne içtiğiniz nede soluduğumuz hava temiz kalabildi. Virüs için en uygun ortam da bu değilmi zaten…

Koca koca bilim insanları çaresiz… Bir türlü aşısını/ilacını bulamıyorlar, tek ve en geçerli tavsiye “el yıkamak”.

1400 yıl önce dinimiz“el yıkamayla” başlayıp ağız burun yüz kollar baş ve ayakları temizlememizi istemişti…

Komple kurtuluş için devamında zahmet değil rahmet olarak imanın/İslam’ın şartları ve 32 farz…

Uymak yada uymamak işte bütün mesele bu…

İyi tarafından bakacak olursak, salgın din dil ırk zengin fakir dinlemiyor, herkese eşit mesafede… Yılar yıllar sonra tarih kitapları zamanımızdan bahsedecek, birdaha İzzet Baysal caddesini bu kadar boş ve hüzünlü göremezsiniz.

Kimsesiz İstanbul meydanlarına ve dalgaların Ege Akdeniz sahillerini insanlık tarihinden uzun yıllar öncesi gibi bom boş dövdüğüne şahit olamazsınız…

Hangi kuvvet milyonları günlerce evde tutabilirdi, kim derdi ahtapot gibi dünyayı karıştıran ülkeler kendi dertleriyle içe kapanacağını?

Önce sağ salim selamete çıkalım da varsın ileride anlatacağımız nesiller “amma da abartıyor” desinler.

Bu vesileyle ulusal egemenlik bayramımızın 100. Yılını kutlar, halk sağlığı için canla başla çalışan sağlık personelimizi tebrik ediyorum.

Hasan Perçin

[email protected]