Camimizin birinde, Cuma namazı öncesi edilen vaaz sonunda, Din Görevlimiz duasında Çanakkale Zaferi dolayısı ile bize bu zaferi kazandıran şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Paşa için rahmet dilemiş.

Cemaatten biri ayağa kalkıp,’ Sen Atatürk’e dua ettin senin arkanda namaz kılınmaz’ diyerek camiyi terk etmiş.

Cemaatten bazıları da, bu Allah’ın garibine tepki koymuş.

Bence yanlış…

Çünkü

Cuma namazı AKILLI ve SAĞLIKLI insanlara farzdır. Eğer bu kardeşimizin akıl sağlığı yerinde olsaydı, zaten Mustafa Kemal Atatürk’e tepki koymazdı.

***

Cuma namazı kılmanın şartları var, yukarı da ikisinden bahsetmiştim.

Neydi onlar?

AKILLI ve SAĞLIKLI olmak!

Ama

Bir şey daha var

Ki

En önemlisi de bu.

‘HÜR’ olmak.

***

30 Ekim 1918 tarihinde, imzalanan Mondros Mütarekesi ile güzel Türkiye’mizin her bir köşesi emperyalistler tarafından işgal edilmeye başlanmadı mı?

Allah Resul’ünün (sav) fethini müjdelediği, Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethiyle beraber yeni bir çağ açtığı, surlarının dibinde sahabilerin şehit olduğu, payitahtımız olan aziz İstanbul bile işgal edilmedi mi?

Yani

Hürriyetimiz elinden alınmadı mı?

Maraş Kalesinde bulunan Türk Bayrağı indirildiğinde, Cuma namazı vakti Ulu Camii´ye toplanan halk, "Bayraksız namaz kılınmaz" diye bağırmadı mı?

Bu feryat karşısında Cami İmamı olan Rıdvan Hoca "Aziz Cemaat, Kalesinde düşman bayrağı dalgalanan bir Millet hürriyet´ini kaybetmiş sayılır. Hürriyet olmayan bir yerde cuma namazı kılmak caiz değildir." Diyerek haykırmadı mı?

***

Ordumuzun dağıtıldığı, aziz vatanımıza düşman ayağının bastığı,işgal devletlerinin bayraklarını astığı, Türk Milletini ise karamsarlık kapladığı, hiç kimsenin İstanbul’un bir daha bizim olacağına inanmadığı bir ortamda…

“Geldikleri gibi giderler” diyecek kadar inançlı, ‘Ya istiklal ya ölüm!’ diyecek kadar gözü kara Mustafa Kemal çıkmadı mı ortaya.

O Mustafa Kemal ki;

Tarihin hiçbir döneminde devletsiz ve vatansız yaşamamış bir milletin uyanışına, kurtuluşuna, HÜRRİYETİNE, aziz silah arkadaşları ile beraber önder olmadı mı, dinimizin önem verdiği CİHAT hareketini başlatmadı mı?

Ve

Nihayetinde, işgal devletlerinin ayaklar altına aldığı, HÜRRİYETİMİZİN sembolü olan TÜRK BAYRAĞINI, yine o işgal devletlerine selamlatarak yollamadı mı?

***

Bir insan olarak herkesin eksi ve artıları vardır. Kişinin kazandığı lehine ya aleyhinedir. Allah kıyamet günü herkesi yaptıklarından ve yapması gerekirken yapmadıklarından, konuştuklarından ve konuşması gereken yerde sustuklarından hesaba çekecektir.

Herkesin hesabı Allah’a aittir, buna Mustafa Kemal Atatürk’ de dâhildir.

Ama

Şu bir gerçektir; Türkiye Cumhuriyeti’nde özgürce ibadetlerimizi yapıyorsak, camilerimiz açıksa, bayrağımız gönderde dalgalanıyorsa,

Bütün bunların Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve ona destek veren bütün Anadolu insanının, Aziz Türk milletinin ve ceddimizin sayesinde…

***

Cuma Hutbelerin de adı Atatürk’ün adı geçmiyormuş, vatandaşımızın biri de Atatürk için dua istendiği için camiyi terk etmiş.

Nankörlük eden bu düşüncedeki insanlara, Yüce Allah, insana doğru ve yanlışı ayırt etmesi için verdiği akıl ve iradeyi kullanmayı, günlük siyaset için aklını kiraya vermemeyi,

Peygamber efendimizin ‘ Hubbü’l-vatan mine’l-îmân’ (Vatan sevgisi imandandır)hadisi şerifini

Ve

Allah Resulü (sav) ve beraberindekilerin HÜR olmadıkları için Mekke’de Kâbe olmasına rağmen, neden cuma namazı kılmadıklarını anlamayın asip etsin.

***

Allah’tan niyazımız; dinimizin, devletimizin ve milletimizin bağımsızlığı, özgürlüğü ve güçlenmesi için çalışan, üreten, hizmet eden, yöneten, nöbet tutan, sevda çeken kim varsa Rabbim, hepsine güç kuvvet ve basiret versin.

20.03.2022

Muharrem Demirel