38 yıl sonra gelen şampiyonluk yurt içinde ve yurt dışında günlerdir kutlanıyor.

Bir şehir takımı olmasına rağmen Trabzonspor’un şampiyonluğu doğu illerinde de batı illerinde de bayraklar asılıp horon/halaylara neden olmasını salt meşin yuvarlağı rakip kale direklerinden en çok geçiren, sezon boyunca en çok 3 puan toplayan takım olarak değerlendirmek çok eksik kalacaktır.

Anlatmaya çalışayım…

Bizimde içinde bulunduğumuz 1. ligden bu sene Ümraniye süperliğe çıkmayı garantiledi. İki İstanbul takımı ise playoff mücadelesi verecek, birinin daha çıkabileceğini göz önüne aldığımızda 18 takımlı süperlig de bu sene 7 İstanbul takımı olacak, üçte ikisinden fazlası demektir.

Kapitalizmin bizdeki merkezi İstanbul tüm ülkeye olduğu gibi futbola da ağırlığını koymaya, şehir takımları ise bir bir figüran olmaya başladılar.

Dünyaya hükmeden kapital sermaye gücü belirli noktalarda toplayıp, o merkezlerden diğer coğrafyaları kendine bağımlı kılarak bir nevi emrine alıyor.

Çekim belirli bir rutinde seyrederken salgın hastalıkta koşar hale dönüştü. Pandemi, orta ve alt sınıftan aldığı zaten az olan hacmi kapitalin kütlesine ekleyiverdi. Yüzlerce yılda oluşabilecek hacim salgın ile bir iki yılda oluştu.

Başta “ucuz” diye yola çıkan market zincirlerinin en ufak gıda sıkıntısında takındığı stok ve fiyat politikasına bakmanız yeterli olacaktır.

Var olduğundan beri güce zaafı olan insanoğlu fıtratı özgürlüğe/bağımsızlığa yatkın olmasına rağmen kapital merkezlerin cazibesine karşı koyamayıp çekim kuvvetine istemeyerek yenik düşüyor.

Her ne kadar şehirlerinin ekonomisi milyarlık olsa bile Bursa ve Kocaelispor 2. Lige düştü çünkü yatırımcıların çoğu İstanbul’da yer bulamayan sermayedarlar ve bütçe ne kadar büyük olursa olsun merkezleri İstanbul.

Hep denir ya Trabzon isyandır, baş kaldırıdır, boyun eğmemedir…

Çekim merkezine uzaklığından dolayı Adana ve Konya gösterdiği performansla var olmaya çalışırken Trabzonspor adeta kapitalizme meydan okuyup şampiyonluğunu ilan etti.

İstanbul sermayesinin tepe ismi Fenerbahçe başkanının itirazlarına başka hangi açıdan bakalım?

Cizre den Van dan otobüslerle Trabzon’a gelinmesi, dünyanın bir çok şehir merkezinde kutlamalar yapılması, İstanbul’da günlerce kutlanması sadece sıralamanın en üstünde olmak değildir. Kapitalin sömüren baskısına itirazdır bir yerde.

Yoksa Yenikapı’ya Erdoğan’dan başka yüzbinleri kim toplayabilirdi?

Bu nedenle son anda Ligde kalan Bolusporumuza kızmayın, verilen mücadeleye bir de bu gözle bakın.

Trabzonsporlar Bolusporlar önemlidir…

Hasan Perçin

[email protected]