Nihayet Bitti
Genel seçim stresinden kurtulduk, kazananlar, kazanamayanlar, umduğunu bulamayanlar derken atlattık çok şükür, kazananlara hayırlı, kaybedenlere geçmiş olsun diyelim, artık Ülke ve Bolu olarak yolumuza bakmak zorundayız.
Sokakta kiminle konuşsak, seçimin bittiğine her kez çok memnun, bu yıl içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimi ki -halk seçecek-, ardından 2015 de genel seçimleri olacak, bir seçim bitti diğerleri peş peşe bizi bekliyor, umulur ki genel seçimler erkene çekilerek Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birleştirilip 2014'ü seçim yılı olarak yaşar, gelecek 4 yılı seçim stresinden uzak geçiririz.
Bolu'da Ak Parti ve Alaaddin Yılmaz, seçimi sirküle ederek açık ara aldı, seçim öncesi ortam baya gerilmişti, yapılan hakaretler, konuşulan argo kelimeler… Hepsi bir kenara bırakılarak, memleketimizde huzur içerisinde yaşayacağımız siyasi ortam sağlanmalı.
Mehtap Hanımı tebrik etmek lazım, gençliğinin verdiği enerji ile çok çalıştı güzel performans sergiledi, yani yapılabilecek her şeyi yaptı, fakat partisinin seçim stratejisine takıldı.
Başbakan şahsına münazır, yerel seçimi genele çekerek, rakip partileri peşinden sürükledi, tabanı ve Belediye Başkan adayları ise yerel de kalıp, halkın karşısına projeleri ve yaptıkları ile çıktılar. Muhalefet partilerinin Genel Başkanları gibi, Belediye Başkan adayları da seçim çalışmalarında genel konulara takılınca, haklın karşısına proje ile çıkmaktan ziyade, Halk Bankın önüne ayakkabı kutusu koyarak, sokaklarda hırsız var diye bağırarak çıkınca kaybetmeleri kaçınılmaz oldu.
Oysa yapılan kamuoyu araştırmalarında seçim malzemesi olarak kullandıkları konuların halkın nezdinde karşılığı olmadığı ortaya çıkmıştı, dikkat edilirse AK Parti hariç diğerleri, şehir ile ilgili projelerini son dakikada kitapçık şeklinde sundular. Katıldıkları yerel TV programlarında, yerel basın röportajlarında ağırlıkta projelerini değil, Genel Başkanlarının Başbakanı hırsızlıkla suçladığı gibi, Alaaddin Yılmaz'ı hırsızlık yolsuzluk ile suçlamayı tercih ederek, Halktan kopuk politika izlemeleri bu tablonun ortaya çıkmasını sağladı diye düşünüyorum.
Mehtap Hanıma partisinin tabanı başkanlığı kesin olarak lanse etti, seçimden 2 gün önce Belediyeye uğrayıp makamını ziyaret bile etti, seçim sonucunda ise alınan ağır yenilginin ardından bozulan psikolojisini partilileri düzeltmelidir. Edindiğini umduğumuz tecrübesini, vazgeçmeyerek sonraki seçimlere taşımalıdır.
Sonuçta hepimiz Bolu'da yaşıyoruz, kaybedenin tebrik ettiği, kazananın mağrurlanmadığı bir ortamı görmek, oy vererek Başkanlığa ya da Muhalefete getirdiklerimizden beklemek hakkımız.