KENDİ KENDİNE SELAM SÖYLEYEN ADAM
Bolu Belediye binasının karşısına ve Vilayet Meydanı'na yapılan havuzlar tamamlandı. Son model fıskiyelerden müzik eşliğinde ahenkle dans eden sular fışkırmaya başladı. Deneme yayını olsa gerek şuan tek müzik çalıyor oda bizim Köroğlu destanı müziğimiz. ‘Hey heeyy yinede hey hey… Benden selam olsun Bolu Beyine…' Alaaddin başkanın makam odasının karşısındaki havuzdan sular bu melodi ile yükselirken, sanırım sayın başkan da makamında Aleyküm Selam diyordur.
İsale hattında bir türlü melodiyi tutturamayan belediyemiz yeni havuzlarda ritmi yakalamış görünüyor.(Caddenin yürüyüş sahasına yapılan mini havuzlara sonra değineceğiz)
ABD'nin Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde Bellagio Las Vegas namıyla meşhur otelin (aslında kumarhanedir) önünde bulunan ve bizzat Marmaris de izlediğim diğer senkronize su gösterisi yapılan havuzlarda, klasik müzik eşliğinde sular ritim tutarken bizde Köroğlu destanı müziği ile suların dans etmesi biraz tuhaf duruyor. Suyun dinlendirici özelliğine klasik müzik eklenerek yolu oradan geçen insanların manen ve ruhen bir nebze dinlenmeleri, görsel şov ile güzel vakit geçirmeleri düşünülmüş olmalıdır. Bizde de deneme yayını bittikten sonra sanırım bu şekilde olacaktır.
Gelelim trafiğe kapanıp yayalara açılan caddemizin iki noktasına konulan su fıskiyelerine. Bunlarda müzik yok sadece suya ledler ile renk verilmeye çalışılmış. Bolu halkı yapım aşamasında bunların ne olacağını baya merak etti. Üzerinden geçerken içine düşenler bile oldu. Fakat yaz bitti caddenin açılışı yapıldı. Mini fıskiyeler hala düzenli çalışmıyor. Kamera şakasını andıran çalışma sistemi var. Bir anda üzerinden geçerken ıslanabilirsiniz. Suyun gider meğili de tam olarak hesaplanmadığından fıskiyeler çalıştığında cadde boyunca küçük su dereleri oluşabiliyor. Haftada birkaç kez ustalar fıskiyelere ayar çekiyor, üzerlerindeki kapaklar değişip belediye logolu kapaklar felan takıldı derken kış geldi. Caddemiz havuzlarıyla, su fıskiyeleri ile, cadde boyunca uzanan bekçi kulübesini andıran reklam bilbordlarıyla, ön cepheleri boyanan yan cepheleri ise sıvasız kalan binalarıyla, öyle yada böyle bitti ve açılışı yapıldı. Sefasını sürmemiz ise 2014 ün yazına kaldı.