Kaynaklar karavan kökünün kervancılıktan türediğini söylüyor… Yüzyıllar önce at arabaları ile çekilen bu tekerlekli taşıtlar zaman içinde dönüşüm geçirerek şimdiki modern haline geldiler.

1900 lerin başında sirk çalışanlarının konaklama ihtiyacı için gerçek anlamda ete kemiğe bürünen karavanlar sonralarda Avrupa’da yaşayan, yeri yurdu olmayan çingeneler tarafından yoğun kullanılmaya başlanmış.

Atalarımız konargöçer olduğundan sanırım bizde de karavan ciddi ilgi uyandırıyor, kendime karavan yapmaya başladığımda bunu daha iyi gördüm.

Günümüzde profesyonel ve amatör firmalar tarafından tasarlanan karavanlar donanımına göre 50 ile 150 bin tl arasında fiyat bulurken Avrupa üretimler çok daha pahalı olabiliyor.

Hobi olarak başlayıp şuan Türkiye’nin sayılı markası olan da var, kısıtlı imkânlarla üretime geçip orta ve alt sınıfa hitap edende.

Pandeminin verdiği yoğunluktan dolayı teslimatları 3 ila 5 arasını da bulabiliyor…

Aşırı talebin çoğalttığı imalatçı ve piyasanın doymasıyla şuan hemen teslim karavan bulmak mümkün, fiyatlarında gerilemeye başladığını söyleyebilirim.

Doğada olmayı, kamp yapmayı seven biri olarak aile büyüdükçe çadırdan karavana geçme kararı alarak üzerinde uzun zaman çalışıp kendi tasarladığım karavanı yapmaya başladım.

Aylar geçti, ağır ama emin adımlarla ilerliyoruz, ustalarımızın yeterli tecrübesi olmaması ve iş yoğunlukları süreci uzatıyor, birçok sektörün ustası ile koordineli çalışılması, gerekli tedariklerin hazır olması gerekiyor, bu planlama ustaların değil tasarlayanın sorumluluğunda.

Kaynak, mobilya, döşeme, montaj, elektrik, tesisat, boya vs sarmalında birkaç kez dönmek gerekiyor… Zor ve zahmetli bir süreç… Fiyatı da öyle aman aman ucuza mal edemiyorsunuz. Maceracı ruhunuz yoksa tavsiye etmem…

Sen niye uğraşıyorsun o zaman derseniz anlatayım.

Bu vesile ile birçok kişiyle tanıştım, ortaya kendime özgü tasarım çıkartabilme fırsatı yakaladım, süreci adım adım yaşamak hikâyeler edinmek hoşuma gidiyor. Sektör hakkında edindiğim bilgi birikimden faydalanmaya çalışanların olması beni mutlu ediyor.

Bittiğinde de ona göre haz alacağımı düşünüyorum...

Bu vesile ile biraz ara verdiğim yazılarıma bundan sonra devam edelim, biride ilk karavan konaklama tecrübemiz olsun.

Hasan Perçin

[email protected]