Hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında; hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu.

Dünya Hayvanları Koruma Günü, sinolog Heinrich Zimmermann tarafından başlatıldı. 24 Mart 1925'te Almanya'nın Berlin kentindeki Spor Sarayında ilk Dünya Hayvanları Günü'nü düzenledi. Bu ilk etkinliğe 5.000'den fazla kişi katıldı. Etkinlik ilk kez 1929'da 4 Ekim'e taşındı. Başlangıçta sadece Almanya, Avusturya, İsviçre ve Çekoslovakya'da kabul gördü. Zimmermann her yıl Dünya Hayvan Gününün tanıtımı için yorulmadan çalıştı. Son olarak, Mayıs 1931'de İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen Uluslararası Hayvanları Koruma Kongresi'nin bir kongresinde, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nü evrensel bir gün yapma önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

Dengesiz hava koşulları içinde, her an değişecek iklime karşı savaşıyoruz. Biz havalardan bu derece etkilenirken sokakta bulunan minik patilerin bizim bir kap koyduğumuz mamaya ve suya ihtiyaçları olduğunu unutmadan yaşamalıyız. Evlerde bile yapabileceğimiz minik barınaklar onların değişken hava koşullarından bir miktarda da olsa sığınabilecekleri bir alan olacak.

Bir küçük patinin kalbinize iyi gelmesini hiç hissettiniz mi? Aslında onlardan zarar gelmeyeceğini sizin içinizde ki yalnızlığa, mutsuzluklara iyi gelmeleri için izin verdiniz mi? Bir pati senin hayatına değince gerçek sevginin ne demek olduğunu o zaman anlıyorsun. İnsanlar gibi bir çıkar, bir karşılık beklemeden seviyorlar. Elini başına koyup okşaman bir kap mama vermen yeterli oluyor o sonsuz sevgiyi görmen için.

Çoğu yazımda belirttiğim gibi kapımızın önüne bir kap mama koymak çok zor değil, kış bu kadar yakınken bize... İnternette bir çok örneği olan pati evleri yapmak çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlardan olabilir. Bir cana yardımcı olurken çocuklarınızın kalbine de sevgiyi aşılarsınız bu şekilde...

Sevgi bir patinin mırıltısı kadar yakın aslında. Bir hayata dokunmak içinizde ki size iyi gelecek.

Süs diye, oyuncak diye bir canlıyı çocuklarınıza hediye etmeyin. İki gün sonra sıkılıp onu hiç alışık olmadığı sokaklara terk etmeyin. Patilerimiz küçük kafeslere, uzun zincirlere mahkum kalmasın. Bir patiyi sahiplenmek ailenize gelecek yeni bir birey olduğunu unutmayın. Sizin gibi hastalanan, acıkan, uykusu gelen, sevilmek isteyen… Sadece konuşamıyorlar dertlerini anlatmak için kalpleri bizden daha sevecen inanın. Minik patiler kalbinizde ki kötü duvarları kırabilecek kadar güçlü…

Şiddete karşıyız. İnsana, doğaya ve hayvanlara yapılan... Hepsinin bir bütün olduğunu unutmadan ve her gün hatırlayıp, hatırlatarak yaşayalım. Çocuklarınıza kedi gördüğünde tekme atılmayacağını, onların üzerine bir şeyler dökülmeyeceğini öğretelim. Onlarında bir canlı olduğunun farkındalığını sağlayalım.

Hayvanlara şiddet insanlara yapacağınız şiddetin de bir çeşit provası olabilir. Bu yasaya aykırı olmasının yanında büyük bir insanlık suçudur.

Dünya sadece biz insanlara ait değil.

Onları korumamıza gerek kalmayacak bir dünya dileğiyle...