Bolu'da Esnaflık Zordur
“Sevgiliyle şömine karşısında sıcak şarap içmek için mükemmel bi gece ama şarap yok, şömine odunu da bitti. sevgilide mühim. olmayınca zor." Neyse ben bi çay koyim…
Bolu'da hem ticaret, hem esnaflık zordur, Nasıl zor olmasın? İki metropol şehrin arasına sıkışmışsın, küresel firmalar demokesin kılıcı misali her an tependedir. Bolulu büyük esnaf bölgesel güç olmak yerine, yeni doğan esnafları ezmeye çalışır. Tek cadden de kiralar çok yüksektir, ara sokaklarda da işler zayıf. Boludağı esnafları olarak yatırım yapılır, bırak Bolu'lu esnaf a yer vermeyi, ismi bile Bolu'yu anımsatmaz. Şehrinin nüfusu 130 bin dir, 30 bini öğrenci, yani harcaması kısıtlıdır. Devletin büyük işletmelerden alamadığı vergiyi senin sırtına yükler, Belediyen de hedeflerini Sağlık, Turizm, Öğrenci, Kültür şehri şeklinde açıkladı iyi mi.
Onlarda haklı nüfus ne kadar büyürse, şehir yönetmek o kadar zordur.
Turizm dersen; şehir yılın birkaç ayı yoğun geçer, onu da idare edersin, gelen gezmeye geldiği için sorun çıkmaz.
Sağlık konusu da öyle, sağlık adı altında aslında yapılmak istenen yine turizm dir.
Öğrenci dediğin birkaç ulusal olayda eylem yapar, dövizler pankartlar derken geçiştirir gidersin, bir çevik kuvvet yaklaşık 30 öğrenciye bedel olduğuna göre sorun olarak sayılmaz.
Kültür dediğinde festival, konser den ibaret olunca, mis gibi yönetir geçersin küçük şehri.
Bir belediyenin asli görevini yerine getirmesi, şehirde cadde park bahçe kaldırım yapması, suyu artıp, çöpü ayrıştırması başarımıdır? E hadi öyle olsun. Büyük yatırımcıları Bolu'ya çekip ticari hareket sağlamak zahmetli iş..
Sanma ki senin Reise adayı hanım kazanırsa farklı bir şey yapacak.
Bolu'nun hedefleri doğrultusunda yatırım yapmak yüksek maliyet gerektirir, ondan önemlisi cesaret. Bolu'da bunu yapabilecek sayılı zengin vardır, onlar da gerek duymaz, gider 22 trilyon verip AVM satın alır, başkasının cebine giren kira geliri sayesinde sende zengin sayılır, teşvikten meşvikten yararlanamazsın.
Turist olarak gelenler Esnafa, üreticiye, yaşayana maddi gelir imkanı sağlar mı? Sağlar, iç turistlere yöresel Tarhana, kızılcık satarız, geçerken Bolu patatesi alırlar, açılacak otellere birkaç komi, Mengenli aşçılar.
Yani işin zor dostum kalk da bi çay koy, seçim üzeridir gelenin gidenin olur bu ara.