Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde 2 yıl süren, 5 hareketlilik içeren, aynı zamanda 3 önemli çıktı ‘Terim Kitabı’, ‘Tarif Kitabı’ ve ‘İnteraktif İnternet Ortamı Çıktısı’ ile sonuçlanan Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) projesinin son akşamında proje ortakları Abant Büyük Otelde toplanarak sertifikalarını aldılar.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekvar Teknoloji Araştırma Bilgisayar Eğitim Ve Danışmanlık Limitet Şirketi, PGTHVP “Sveti Sveti Kirili Metodiy” (Bulgaristan), O.C.E.A.N (Organization Of Culture, Education And Advice In Networks) NGO (Yunanistan) ve Liceul Tehnologic Dimitrie Filipescu (Romanya) ortaklığında gerçekleştirilen Viva Cuisine projesinin 5. Toplantısı, 3 gün sürdü.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural Viva Cuisine projesi 5.hareketliliği değerlendirmesinde; “Türkiye’de olmaktan çok memnun kaldılar. Gerek beceri atölyesi çalışmaları, gerek mutfaktaki uygulamalar, irmik helvası yapımı, yöresel kaz pişirilmesi ve bu kazın kendileri tarafından tiritle birlikte servise sunulması, gerçekten çok dikkat çekici bulundu. Bir başka hususta okuldaki iş çeşitliliği üzerinde durdular. Öğlen yemeklerinin yenmesi, protokolün gelmesi, okulda sürekli bir aktivitenin, sportif ve sosyal aktivitenin olması onların çok dikkatini çekmiş. Bu kadar aktivitenin içerisinde, gerçekten çok üst düzey bir performans sergilediğimizi ifade etti kendileri. 3 gün boyunca tabi onlar bizi sürekli gözlemlediler. Sürekli soru sordular, zil seslerine kadar, ders süreleri, ders araları, öğrenci kantini, öğrenci pansiyonu, öğrenci yemekhanesi, uygulama otelindeki ahşap restoran, hayvanat bahçesi, spor salonu bu alanlarımızı gezdiler. Büyük bir dikkatle incelemelerde bulundular.”diye anlattı.

Toplamda 5 hareketlilikten oluşan projenin 3. gününde, “Küçük Şefler Mutfakta” projesiyle birleştirilen hareketliliğe Bolu’ya ziyarete gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran Bey, mutfak atölyelerindeki etkinlikte çocuklarla buluştu.

Müdür Ayhan Vural 2 projenin birleşimi ile ilgili açıklamasında; “Yunanistan, Bulgaristan, Romanya’dan gelen misafirlerimiz, Küçük Şefler Mutfakta projesi kapsamında gelen, Hacettepeliler okul öncesi öğrencilerimizin atölye çalışmalarını izlediler. İki gruba ayırdığımız öğrencilerimize iki atölyede Erkan hoca ve Yılmaz hoca eşliğinde kurabiye, kek yaptırdık. Bu yabancılar tarafından büyük bir ilgi ile izlendi ve sürekli bu proje ile ilgili soru sordular. Projenin tanıtım filmini de kendilerine izlettiğimizde ‘Ağaç yaş iken eğilir’ meselesi üzerinde durduklarını, bizde böyle bir şeyin olduğunu, birçok eğitimin artık birçok erken yaşta başlaması gerektiğini, çocukların yeteneklerinin erken yaşlarda tespit edilmesi gerektiğini ifade ettik. Bu tip çalışmaların onlarda kendi ülkelerinde de olması gerektiğini ve çok önemli bulduklarını, bu projeye ayrı bir güzellik kattığını, bir hareketlilik kattığını ifade ettiler.”dedi.

Bizim imkânlarımız çok geniş diyerek konuşmasına devam eden Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Ülke olarak gerçekten eğitim açısından, fiziki donanım açısından, aktivite açısından çok üst düzeydeyiz. Onlarda bunu dile getirdiler. Sınıflardaki akıllı tahtalar çok ilginç geldi onlara. ‘Kesinlikle bizde de olması lazım’ dediler. Mutfak üzerine bizdeki mutfak ekipmanlarını, ortamlarını, hijyeni, depolarımızı yakından incelediler, baktılar. Doya doya bir 3 gün geçti.”diye ifade etti.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, proje ortakları ve projede emeği geçen tüm ekibin aileleriyle birlikte katıldığı, Abant Büyük Otel’de gerçekleşen yemekli kapanış toplantısında, proje ortakları ile projede emeği geçenlere sertifikaları takdim edildi. Projenin ilk temellerinin atılması sağlayanlardan İlksen Oben Eruçar’ın yabancı ortakların konuşmalarının çevirilerini yaptığı, sertifika takdimi öncesi konuşma yapan Müdür Ayhan Vural; “İki yıl boyunca büyük emek verdiğimiz, çok yoğun bir şekilde çalıştığımız projenin son kapanış toplantısına geldik artık. İlk projenin çıkışı noktasında sanayi ticaret odasında Mustafa Karakaya Hocamızı bir proje toplantısına gönderdik ve o toplantıda Oben Eruçar Hanım, Erol Karakırık hocamla tanıştı. Daha sonra fikir olarak bu projenin temelleri atıldı. Tabi bu projede görev alan arkadaşlar ekip ruhuyla, takım ruhuyla çalıştılar. Eğer ekip ruhu ve takım ruhu olmasaydı bugün bu toplantı olmayacaktı. Burada gördüğümüz şu interaktif ortam, çıktılar, terim kitabı, tarif kitabı bunlar olmayacaktı. Bütün ülkeler, ortaklar sorumluluklarını fiilen yerine getirdiler. Dolayısıyla da bu üç çıktıyı şuanda karşımızda görebiliyoruz. Son tarihlere kadar bütün veriler girildi.”diye belirterek tüm Viva Cuisine ekibine, emeği geçenlere teşekkür etti.

Sertifika takdimi esnasında duygu ve düşüncelerini paylaşan proje ortaklarından Romanya ortağı Otilia Alexandru Trifan; “Mesleğime öğretmen olarak ve proje yöneticisi olarak başladım. Daha sonra aldığım eğitimlerle müfettiş olarak, özellikle AB projelerinde görev aldım. Daha sonra da genel olarak bütün okulların projelerini teftiş etmekle görevlendirildim. Buralardan edindiğim deneyime dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ilk proje olduğunu söylüyorsunuz ama çok güzel bir iş çıkarttınız. Çok tebrik ederim. İdari seviyede hem okul hem milli eğitim seviyesinde çok güzel bir iş yaptınız. Bize de bu sayede kendi kültürünüzün zenginliğini tanıtmış oldunuz. Çok başarılı bir projeydi, çok memnun kaldık.”diye ifade etti.

Yunanistan proje ortağı Giorgos Nikolakakis; “Proje sırasında tanıştığım çok iyi misafirperver insanlardan dolayı çok mutlu oldum. Çok teşekkür ediyorum.”diye ifade etti.

Misafirperverliğimizden duyduğu memnuniyeti ve kendini buraya ait hissettiğini belirterek konuşmasına başlayan Yunanistan proje ortağı Dimitra Skoufi Katsidonioti ; “Proje süresince zaman çizelgelerine uymakta biraz zorluk oldu ama okulun ilk projesiydi ve sonuna yetiştirdik.”diye belirterek teşekkürlerini iletti.

Bulgaristan proje ortağı Gulten Yumer’de sertifika takdiminde tüm emeği geçenlere tek tek teşekkür etti.

Bulgaristan proje ortağı Miglena Plamenova; “Bu projenin küçük bir kısmı olduğumuz için bizi de projeye ortak kattığınız için çok teşekkür ediyorum. Koordinatör ülkemize ve tüm proje ortaklarına teşekkür ediyorum, sizleri tanıdığımızdan dolayı çok mutluyuz.”diye ifade etti.

Kendilerini projeye kattıkları için teşekkürlerini ileterek konuşmasına başlayan Bulgaristan proje ortağı Nuray Hılmi; “ Bolu’ya ilk defa gelişim değil, daha önce başka projelerde de gelmiştik ama özellikle bu proje gerçekten çok güzel bir projeydi. 2 yıl boyunca neredeyse kardeş gibi olduk. Türkiye’nin özellikle misafirperverliğinde diyecek yok. Romanya ve Yunanistan’da da kendimizi çok iyi hissettik. Ne yazık ki bitiyor ama biz bitiyor demiyoruz, yeni bir projeyle kardeş okul olacağız inşallah ve devam edeceğiz bu ilişkilere. İlerideki projelerde yine bizi katacağınızı umuyoruz ya da biz sizleri katacağız. Bu kardeşliğimizin devam etmesini diliyorum.”diye belirtti.

Projenin ilk temellerinin atılması sağlayan kişilerden biri olan Doç. Dr. Erol Karakırık; “Ben bir sürü projede çalıştım. Kendimde bir sürü proje yazdım. Avrupa projesi hakemliği de yaptım. Yani bir sürü proje gördüğümü söyleyebilirim. Bu projenin normalde Avrupa projelerinin iki tane amacı var. Bir tanesi kültürler arsındaki iş birliğini artırmak, insanların birbirlerini tanışmasını, yeni arkadaşlıklar kurmasını sağlamak. Bir tanesi de bu kadar para harcanıyor, bu konuda bir ürün ortaya çıksın. Çoğu projede yani benim hakemlik yaptığım projelerde de daha önce katıldığımız projelerde de ürünlerin çok geniş çaplı olmadığını görüyoruz. Çünkü ürünler proje bittiği zaman maalesef kullanılmıyor. Bu projede ortaya çok güzel bir ürün çıktı. Bizim projemizin web sitesi çalışıyor. Şu anda ürettiğimiz proje topluma faydalı bir ürün ortaya çıkarmıştır. Bu ürün öğrencilerin hiçbir dili bilmeden, başka bir dildeki tariflere ulaşmasını sağlıyor. Topluma faydalı, eğitime faydalı bir şey girdik. Yani neticede bir amaca ulaştık.”diye belirtti.

Son olarak, kürsüye gelerek konuşmasını yapan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, böyle güzel bir proje, hizmet ortaya çıkarttıkları için gelen konuklara, onları memnun bırakan ekip arkadaşlarına, bu projeyi başarıya ulaştıran tüm ekibe teşekkürlerini sundu. Bulgaristan ile kardeş okul projesi için görüşmeleri yaptıklarını ve bu proje ile ilgili neler yapılabileceği konusunda bilgiler paylaştı. Aynı şekilde diğer konuk ülkeler Yunanistan, Romanya, içinde görüşmeler yapılabilineceğini belirtti.

Toplantı sonrası tüm Viva Cuisine ekibine, emeği geçenlere teşekkür ederek, proje ortakları ile ilgili son görüşlerini paylaşan Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Proje ortaklarımız akşam kapanış toplantısında da gerçekten üzülerek Türkiye’den ayrılacaklarını, duygulandıklarını, bu projede aynı zamanda bizleri bir aile bireyi olarak gördüklerini ifade ettiler. Çalışmalar içinde biz kendilerine çok teşekkür ettik. Sertifikalarını verdik. 2 yıl süren, 5 hareketlilik içeren, aynı zamanda 3 önemli çıktı ‘Terim Kitabı’, ‘Tarif Kitabı’ ve ‘İnteraktif İnternet Ortamı Çıktısı’ olan çok güzel bir projeyi tamamlamış olduk. “diye ifade etti.

Fatma Marmara