Bolu Ticaret ve sanayi odası, üyelerinin menfaati için Ekonomi bakanını ziyaret edip, teşvik alan iller arasında olmayı isterken, Esnaf ve sanatkarlar odamız ise yeni yapılacak sanayi için verdiğimiz toprak parası 6 bin lirayı (90 metre kare için) az bularak 4 bin lira daha istedi.
Besob'un ödül kazandınız” dolandırıcıları misali, iki farklı telefon hattından attığı mesajda yazdığına göre, kura çekimi için 4 bin lira daha gerekiyormuş, yani 6 bin liraya toprak aldık, 4 bin liraya çekilişe katılacakmışız.
Bir oda, üyeleri için bakan bakan gezerken, diğer bir oda üyelerinden topladığı paranın bir kısmını çarptırdığı yetmiyormuş gibi, 1 dükkan a yazılandan da, 10 dükkan a yazılandan da eşit miktarda para talep ediyor, bahanesi de kura ya katılımmış.
Konu dallanıp budaklanınca, alel acele ve kısacık açıklama ile sayın başkan, parayı kendilerinin değil Toki'nin istediğini, dükkanların peşinatından düşüleceği gibi bir şeyler söylemeye çalışmış. Nerde görülmüş Toki nin bitirmeden para talep ettiği? Sistem sanayi dükkanlarında farklı mı işliyor?
Besob (Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası) alınan paralar ile kamulaştırma yapılacağını, daha sonra arsanın TOKİ ye verileceğini, dükkanlar bittikten sonra ise toki nin belirleyeceği fiyat üzerinden kira öder gibi dükkan sahibi olunacağını söylemişti.
Ülkede tek olarak nitelenen, bu denli ciddi ve büyük para toplanan projenin, 2 yıldır hangi aşamada olduğu kamuoyuyla paylaşılması gerekmez miydi? Yapılmadı, gerek duyulmadı.
Toplanan paranın 23 tirilyon olduğu… söyleniyor, toplayanlar basın yolu ile bildirme gereği görmedi.
Kimine göre arazinin bir kısmı, kimine göre tamamı kamulaştırılmış, yine açıklama yok, civar köylülerin aldığı dolmuş hattı ve minibüslerden az buçuk kestirebiliyoruz.
Köylülere değeri kadar ödeme yapıldı mı? Bir rivayete göre köylüler metre karesine 60 tl istemiş, komisyon 29 tl den mecbur vereceniz demiş, yine besob dan açıklama gelmediği için ne olduğunu bilemiyoruz.
Ne kadar para toplandığı, ne kadar toprak sahibine ödendiği, metrekare fiyatının kaç lira olduğu, kalan paranın ne olduğu hep şehir efsanesi olarak kaldı.
Toplanan paralar, 2 senedir belirli faize konsa, şimdi istenilen kura parasını kendi finanse edebilirdi, beklide kondu ama biz bilmiyoruz.
Projenin ortasında kalan Yeni Küçük Sanayi nin akıbeti belli değil, mahkemelerde sürünüyor.
Sonuçta rakamı belli olmayan bir para aşırıldı, bu parayı yerine kim koyacak?
Bu kadar şaibenin içinde projeyi tamamlayıp bitirsen ne olacak? Her ne kadar tek kuruşuna zarar gelmemiş olsa bile sonuçta yatırım lekelenmiş olmuyor mu?