Her Şehir Batı'ya Doğru Genişler
İnşaattan anlayanlar bilir, en makul ve para eden daire cephesi güney ve batıdır, çünkü güneşi en çok o daireler görür, nispeten diğer cepheli dairelere göre daha yüksek fiyattan satılır. Batıya doğru en son binayı sen yapmışsan, cephesi ve önü açıklığı ile daireleri kolayca pazarlayabilirsin, sonraki müteahhitte aynı metot ile ilerlediğinden, genelde olduğu gibi Bolu da batıya doğru sokak, cadde, parkları planlı ve modern şekilde kendiliğinden genişleyip gidiyor. Bir on seneye kalmaz şehir, üniversite ile yapılaşma olarak birleşecektir.
İşte, usta belediyecilik anlayışı burada kendini gösteriyor.
Belediye, doğu ve güneye doğru şehri açabilmek, tek merkezli ana caddeden kurtarabilmek adına, seçim üzeri olursa güzel olabilecek projelerinin bulunduğu devasa afişi, eksi menekşe otelinin tüm cephesini kaplayacak şekilde astı.
Büyük Su ya yapılacak gölet, D 100 karayolu ve yeni şehir stadı ile Güneye,
Sanayi sitesinin taşınması ve yerine adliye sarayı ile yerleşim yeri düşüncesi ile Doğuya genişleme hedefliyor.
Beşkavaklar, Borazanlar, Paşaköy, Kılınçarslan köyü ne nazaran, tabiri caiz ise çivi çakılmayan Köroğlu, Kuruçay ve aşağı soku mahallelerinin iç Anadolu kasabasını andırır görüntüsü, belediyenin projelerinin doğruluğunu, usta belediyecilik anlayışını kanıtlamaya yeter.
Büyük su üzerine yapılacak gölet den bahsediliyor, aynı güzergaha yeni D-100 karayolu alınacağından, bölge cazibe merkezi haline geldi, parası olanlar güzergahtan arsa kapatabilme telaşında. Yine aynı on sene içerisinde Üniversite ile olduğu gibi Şehir, Karacasu ile de birleşecektir.
Gece vakti otobandan geçenlerin, Bolu'nun yerleşimi olan D-100 karayolu çevresinde gördüğü ışık huzmesini, bu projeler gerçekleştiğinde, gelecekte geniş bir coğrafyaya yayıldığını görecekler.
Bahsi geçen genişlemeyi, belediyecilik tecrübesi olanların gerçekleştirebileceği, devasa projeleri de ancak ufku geniş yöneticilerin yapabileceği kesin.
Mimar hanımın bu denli şehri geleceğe taşıyabileceği bilgi ve birikimini açıkçası göremiyorum.
Bolu da Mehtap hanımın aday yapılması, CHP'nin büyük şehirlerde gösterdiği, inandırıcılığı zayıf, kendi ilkelerine ters, popülist aday uygulamasının bir uzantısıdır.
Belediyecilik tecrübesi olmaması, bir önceki seçimde il genel meclis adaylığına son sıradan konulması, sahicilik ve güven konusunda soru işaretine neden oluyor.
Yine CHP nin, Ankara ve İstanbul adayları, oylarını bir nebze arttıracaktır, Bolu'da da Mehtap hanım 2014 yerel seçimlerinin, güzel giyimli, renkli yüzü olarak hatıralarda yerini alacaktır, seçimden sonra ise aksattığı işyerinde birikmiş işleri ve aksattığı ailesi ile günlerini dolu dolu geçirir.