Kurtuluş savaşının ardından misakı milli sınırlarını kabul ettirebilsek Musul Halep İdlib Kerkük’ten gelenlerin çoğu sığınmacımı olacaktı yoksa Türk vatandaşımı?

Hatay’ı sonradan sınırlarımıza katamasaydık Hataylılar Suriyeli mi olacaktı Türk mü? Diğerleri şansına mı küssün sınır çizgisi dışında kaldıkları yada Ortadoğulu oldukları için.

Bu ırkçı çıkışların birkaç tık ötesi coğrafyaya sonradan gelenlerin hepsini kapsamayacak mı? Balkanlardan gelenler Kafkaslardan gelenler iç göç edenler…

Oldu olacak hep beraber toplanıp orta Asya bozkırlarına geri dönelim olsun bitsin.

Sığınmacıların şartlar oluştuğunda çoğu geri dönecektir. Statüsü de zaten geçici konumunda.

Emniyete düşen adli kayıtları yok denecek kadar az, pandemi sürecinde dışarı kafalarını bile çıkarmadılar, ne zaman ki pandemi yasakları kalıp dışarı çıktılar yine hedefe konuldular. “karılarımıza kızlarımıza bakıyorlar, dar pantolon giyip geziyorlar, kafelerde nargile içiyorlar” gibi ithamlar Ankara Altındağ’da sudan bahane ile hedefine ulaşıp bir Türkün hayatını kaybetmesine neden oldu.

Söylemler sürdükçe benzerlerinin yaşanması içten bile değil. Oluşacak infiallerden politik beklenti çıkarılması da…

İşimizi elimizden aldı diyorlar, oysa vasıfsız ağır sanayi gibi sektörlerde artık çalışmayan Türklerin yerini aldılar, nasıl ki bir zamanlar Almanya’da en ağır işleri yapan gurbetçilerimiz gibi.

İleride meslek ve eğitim gerektiren sektörlerde de yer alacaklar tıpkı bizimkiler gibi çünkü ikinci kuşakları ilköğretim den lisans öncesine geçmeye başladı.

Küçük de olsa bir kısmı döndü, şartlar oluşunca büyük kısmının da döneceğini tahmin ediyorum kalanlar nüfusumuza çok bir etki eder mi? Sanmam

Bir gün mutlaka dönecekler de mesele dönerken şükran ile mi yoksa onur kırıklığı ile mi işte önemli olan o.

Bu kadar bakıp da finali kötü yapmayalım

Hasan Perçin

[email protected]