FESTİVAL BİZİM İŞİMİZ
Kim ne derse desin Alaaddin başkan festival konusunda başarılı, baktığımızda çevremizdeki komşu iller yerel festival ya da etkinlik bile düzenleyemezken, biz yerel değil, ulusal değil, ‘uluslararası' festivaller düzenliyoruz.
Beyaz Et festivalini iptal edip yerine Köroğlu festivali düzenledik… Sonuçta Bolu'ya ve Alaaddin başkana kazanımları çok olacak, yarın Başbakanın önüne Bolu aday adaylarının ismi geldiğinde mesela…
Bolu gibi Haziranda ‘kar' yağması beklenebilecek bir şehirde, festival ve etkinlikleri neden güz sonuna bırakırlar anlamıyorum.. Beyaz Et Eylül sonu, Köroğlu Ekim sonu, İzzet Baysal anma günleri Mayıs başı… Sanırım nüfusu 30 bine dayanan öğrencilerin şehirde olduğu zamana denk getirmek ve dolayısıyla katılımı fazlalaştırmak hedefleniyor, oysa her an yağmur, çamur, kar etkisi altında kalıp sönük geçme ihtimali yüksek.
Beyaz Et Festivali iptal edildi. Oysa işler yolundaydı. Ünlü sanatçılar ve bedava tavuk eti eşliğinde gayet canlı geçiyordu. Başkan da memnundu, ulusal basında çıkan festival haberlerinin mali değerinin 450 bin liranın üzerinde olduğunu söyledi. Peki neden iptal edildi? Her halde isim ön ekinden anlayacağımız gibi ‘ulusal' etki yaptı ama ‘uluslar arası' arenada bekleneni alamadık yada ‘tamamen duygusal'. İnşallah Köroğlu Festivali'nden umduğumuzu buluruz.
Mayıs başında Bolu'nun babası İzzet Baysal'a ‘şükran'ımızı gösterdiğimiz anma günlerinin sönük geçmesinden rahatsızlık duyuldu. Bunun birkaç nedeni olabilir. Bir takım medya olayı siyasete bağladı. İzzet baba AKP'li idarecilerin eline bırakılamayacak kadar değerliydi çünki. Önümüzdeki sene siyasilerin ve protokolün etkinliği arka sıralardan takip etmesi, ön safları halka bırakması tavsiye edildi. Dövmeli kızlarımız ve küpeli oğlanlarımız Halkevi'nin yıkımına gösterdiği hassasiyeti göstermediler. Nasıl göstersin canım, program mevlid ile başlıyor konferanslar, resim sergileri, opera, bale, Türk sanat müziği ile devam ediyor.. Oysa beyaz et öylemi?
Bolu'da bütün festivalleri birleştirmeli, makul bir ayda önce İzzet Baysal şükran günleri ile başlanıp, ardından Beyaz et ve Köroğlu ile devam edip sonlandırılmalı, o zaman ulusal ve uluslar arası arenada daha büyük etki yapabileceğimizi düşünüyorum. Şenlik havasında ve tüm Bolu'da yaşayanların katılacağı organizasyon yapılmalı. Yoksa küçük bir şehirde farklı tarihlerde birden çok etkinlik, sıradanlığa ve katılımın azlığına, ayrı ayrı sponsor aranmasına, etkinlikler arasında çekişmeye neden oluyor.