1948 yılında California'daki ceviz yetiştiricileri tarafından işleme tesislerini uluslararası faaliyetlerde temsil etmek ve sağlık araştırmaları gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş olan California Ceviz Komisyonunun Türkiye Temsilcileri, 07 Kasım 2019 Perşembe günü Hampton by Hilton Bolu Otelde sunumunu Promedia Sorumlusu Feray Alpay’ın yaptığı, California Walnuts sempozyumu gerçekleştirdiler.

2018 yılında Türkiye’de bir araştırma firması tarafından yapılan çalışmada, tüm kuruyemişler içinde en sık tüketilen, yine bu ankette sağlıklı bir ürün olduğu için alındığının belirtildiği California Cevizinin tarihçesi, kalitesi, çeşitleri, üretimi, toplanması, saklama koşulları gibi tüm bilgiler slayt eşliğinde California Walnut Komisyonunu Türkiye Temsilcileri tarafından aktarıldı.

Highway Unova Tesisleri Genel Müdürü Sebahattin Güney, satın alınan cevizin istenilen kalitede olamayabildiğini belirttiği konuşmasında, cevizin mutfaklarda besin değerinin kaybolmadan sağlıklı nasıl saklanabileceği, pişirilebilineceği, hangi ürünlerle, yiyeceklerle birlikte kullanılabileceği, yemeklere ne şekilde ilave edilebilineceği gibi konularda bilgiler aktardı.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından ceviz tüketimi konusunda şimdiye kadar yapılan en geniş çaplı araştırma sonucuna göre; günde bir avuç cevizin hafızayı güçlendirdiği, özelliklede omega-3 yağ asidi yönünden zengin olan cevizin, besin değerini, sağlıklı beslenmedeki avantajlarını ise Diyetisyen İpek Ağaca anlattı.

Cevizin diğer besinlerle kullanımı, cevizli yemek tariflerinde verildiği toplantıya katılanlara, Hampton by Hilton Bolu Otelin chefleri tarafından, California cevizi ile hazırlanmış menüler ikram edildi. ( Fatma Marmara)