Tam 81 yıl önce bugün… Dünya tarihinde silinmez harflerle yazılan o isim, sadece beden olarak aramızdan ayrıldı. Düşünceleri, kurduğu Cumhuriyet bu toprakların her köşesinde nefes almaya devam ediyor.
1938 yılından beri, her 10 Kasım Ata’mızı kaybetmenin verdiği büyük hüznü yaşıyoruz.
O’nu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak değerlendirilmelidir. O’nun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, bilimsel olarak ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci vazifesi olmalıdır.
Atatürk devrimleri bugün birçok ülkede örnek olarak kabul görmüştür.
Bağımsızlığını tam olarak kazanamamış birçok ülkeye Atatürk devrimleri, ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bütün bunlar Atatürk’ün evrensel bir dünya görüşünün mimarı olduğunu da göstermektedir.

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. “ ( 1929)

Mustafa Kemal ATATÜRK


Kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde 1923'ten 1938'e kadar cumhurbaşkanı olarak görev yaptı, bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklikler yapması onun başarısıdır. Tarih, bu kadar kısa sürede bu olağanüstü başarıyı sağlayan Atatürk’ü silinmez harflerle hayatımıza yazmıştır. Türk milleti tarihte yazılan bu isim ile gurur duymalı ve onun fikirlerini, düşüncelerini nesilden nesile aktarmalıdır.
Mustafa Kemal Atatürk, bütün dünyanın bildiği büyük bir liderdi. Günümüzde silinmeye çalışan düşünceleri, karalanmaya çalışan fikirlerini her koşulda yaşatmaya devam edeceğiz. Çocuklarımıza anlatacağız, hiç görmeden bir adamın nasıl saygı ve sevgi ile anılabileceğini öğreteceğiz. Hayatını okutacağız, düşüncelerini benimseteceğiz, ilkelerini öğreteceğiz…
Atatürk’ün Türk Milletine en büyük hediyesi Cumhuriyettir! Bugüne kadar Ortadoğu’nun sefalet çamurunda boğulmayan bir Türkiye var olabildiyse bu, Atatürk ve Cumhuriyet rejimi sayesinde olmuştur. Bugün o bataklığın içerisinde olmamız ise Atatürk ve Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşmanın bir sonucudur.
Atatürk bizleri tek bir kişinin, padişahın kulu olmaktan değil aynı zamanda emperyalizmin esaretinden kurtarmıştır. Birey olmamızı sağlamıştır. Kutsal kabul edilen tüm değerlerin yok olmasına, aşınmasına karşı durmuş; istiklâl demiş, vatan demiş, ulus demiş, bayrak demiş…

Atatürk’ü doğru anlamalı ve anlatmalıyız. Okumalıyız, araştırmalıyız dilden dile dolaşan kulaktan dolma bilgileri hayatlarımıza sabitlememeliyiz. Öğrenmekten kaçmamalıyız.
Bu toprakların her karşında milyonlarca şehidimizin kanı var, bu topraklar kan ile kazanıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ e çok şey borçluyuz. Bugün bu topraklarda böylesine özgür yaşayabiliyorsak Ulu Önder sayesindedir.
Unutmamalıyız, sadece bugün değil her an hatırlamalıyız. Bu toprakları, bu emaneti yaşatmalıyız.
Kadınlarımız, çocuklarımız, hayvanlarımız, bitkilerimiz… Eziyete maruz kalan bütün canlarımız…
Ey Büyük Atatürk !

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe

Durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım TÜRK varlığına armağan olsun.