BOLU'NUN ALTINA 374 FERSAH
Biz Bolulular çok severiz. 374 ve 14 ile başlayıp biten, işyeri adlarını, telefon numaralarını, sloganları. Biri alan kodumuz, diğeri trafik plakamız. Cafe 374, Spor14, Life374, Cadde14, 14 kazanacak, 0*** 374 14 14 gibi.
Tesadüfe bakınız ki Karacasu da, yerin 374 metre altında bu sefer sıcak termal su bulundu. Ara metrelerde kaynak yapan soğuk su (muhtemelen Kökez) damarları itina ile körlendi. Sanki Bolu'da daha önce yokmuş da ilk defa bulunuyormuş gibi heyecan uyandırdı. Hemen İl Genel Meclis başkanımız basın açıklaması yaptılar (mebus aday adayıdır medyada görünmekte fayda var), Sayın Valimiz olay yerine intikal etti (Babasdan dolayı bilgilerine başvurulmalı), Neden mi? Bolu Termal Sağlık Turizminde patlama yaşayacakmış, yerli yabancı turist gelecekmiş, sağlık turizminde lider konuma gelecekmişiz, kalkınacakmışız. Bunlar çok güzel şeyler de, hani bunun Boluluya faydası? Bugün Düzce'de 9 yeni büyük fabrikanın inşaatı bitmek üzere, bizim Arçelik ebadında onlarca fabrikası var. Bizde ise Arçelik'e girebilenlerin kendini Allahın sevgili kulu gördüğü bir ortamda, sen getirebiliyor musun böyle büyük yatırımcıları Bolu'ya? O zaman çık medyaya da bizde heyecanlanalım birazcık. Yoksa sizin şuan yaptığınız Bolu'nun nimetlerini zenginlere vermek, zenginleri getirip faydalandırmak, orta ve alt sınıf ne hali varsa görsün, mümkünse Bolu'dan uzak dursunlar.
Efendim geçiniz bunları, bulunan termal su bir takım zenginlere oyuncak olacak, çok yıldızlı oteller yapılacak, sen ben gibi orta sınıf vatandaş önünden bile geçemeyecek, senin Gölcük gibi paran varsa girebileceksin (şimdi değil ama yakın ileride ona dönecek), paran yoksa doooru Gölköy'e pikniğe, termalde de paran varsa 5 yıldızlı yapılan tesislere, yoksa küçük kaplıcaya kardeşim.
Yapılan çok yıldızlı tesisler muhtemelen devremülk olarak insanlara satılacak, otobüsler dolusu turlar gelecek, herkezin başında bir satış elemanı, yılın bir haftalığını satın almak için onlarca para dökülecek, eğer satın aldığın o hafta gitmezsen işletme senin adına kiraya verecek, sana satarken söyledikleri ‘kullanmazsan kiraya veririz, sende para kazanırsın' ibaresi yalan olacak. Çünki o gelir, yıllık aidatına kesilecek. Termal tesisler bu zihniyet ile çalışıyor, önce sana sağlıktan şifadan giriyorlar, olmadı yatırım aracı olarak kullan muntazam paralar kazan diyorlar, ziyaret anında satış sözleşmesini ve senetleri imzalaya kadar başından satış elemanı ayrılmıyor. İyi mal kendini satar kardeşim zorla satılan maldan hayır gelir mi hiç. Şimdi mantıklı düşünecek olursak, takribi 50 bin konutluk sıcak su rezervi olan iç Anadolu'da bir termal vadi de, bölgeye yapılan konut sayısı 500 bin civarında, nasıl olacak da o su herkeze yetecek? Dairene yerleştirilen rezistanstan şebeke suyu ısıtılacak, sende şifalı suda yıkanıyorum sanacaksın. Ya da şöyle düşünelim, yılın bir haftası için aşağı yukarı 15 bin lira gibi para verip hep aynı tarihte aynı yerde kalacağına, en babası termal tesise her sene ayrı bir bölgeye gitsen, bir hafta kalsan ödeyeceğin para bin lira, 15 sene boyunca istediğin termal vadi de istediğin tarih aralığında kalabilirsin. Eeee o zaman gerek var mı kendini bağlamaya.
Bize gelince, sabah erken gidelim yoksa çok kalabalık oluyor küçük kaplıca, kurnalar da flan yer bulunmuyor.