BOLU BALIKÇISI
Cuma akşamüzeri, değerli büyüğüm Av. Kemal AKŞEMSETTİNOĞLU ile Highway'a Şenol SAK'ın kişisel resim sergisi açılışına gittik, tabiri caiz ise Mustafa Ağabey'in(COP) söylediği gibi ‘ORADAYDIK'.
Açıkçası planlı bir ziyaret değildi, Kemal Bey rica etti gittik. Çoğu hemşerim gibi ben de maalesef ‘sanat'la pek ilgilenmiyoruz, biz sadece BOLUSPOR'u biliriz, onu yazar söyleriz. Şenol SAK diye BOLU'nun yetiştirdiği bir sanatçı varmış, 30 ülkede 200'den fazla sergiye eserleriyle katılmış, Türkiye de ise büyük şehirler dahil 23 kişisel sergisi varmış… Ben de yeni öğrendim, dedik ya biz ev, iş, kahvehane hayatı dışında sosyal aktivite olarak Boluspor'u biliriz tanırız.
Açılışa Alaaddin Başkan geldi, çok da bir kalabalık yoktu, Highway boştu zaten, sanata uzak bir toplum olarak da çok bir yoğunluk olması şaşırtırdı bizi.
Hazırlanan kitapçıklardan Şenol Sak'ı tanımaya çalıştım, dönünce Google'a da başvurdum, kitapçık da, Hoca'nın resim tekniğini, çalışmalarını, resimlerinin derinliğini, renk kullanımını anlatıyor sandığım yazıyı okudum, meğer yazıyı, Hoca'yı tanıtmak için değil, yaptığı eserlerden etkilenen yabancı bir şair-sanatçı kaleme almış. 30 ülkede 200'den fazla sergiye katılmak gerçekten büyük başarı.
Benim dikkatimi çeken Şenol Bey'in hep ‘BALIK' resmi yapması, ama öyle çalışmalar ki resimlere uzaktan bakıp geçemiyorsunuz, ister istemez inceleme ihtiyacı duyuyorsunuz. NEDEN hep balık dedim? Meğer sanatçılarda böyle kuramlar varmış, mesela kimi çiçek temalı çalışır, kimi vazo, kimi manzara, kimi insan temalı, Şenol Hoca da ‘BALIK' tercih etmiş hem de 20 yıldır, yani Hoca balığı allamış pullamış anlayacağınız.
Ve canlı performans sunuyor aynı zamanda, serginin içinde resim yaparken izleme imkanınız var. Canlı performansı, serginin Pazar'a denk gelen günlerinde gerçekleştirecek, sergi 20/12 ile 31/12 tarihleri arasında Highway'da, hani yılbaşı alışverişine, ya da Pazar günü can sıkıntısından gezmeye gideceksiniz ya, geçerken oraya da bir uğrayın derim. Şenol Hoca'yı, Bolu'nun sanatçısını yani ‘Bolunun balıkçısını' yalnız bırakmıyoruz. Hem balığın tam da mevsimi.