Ak Partide, Bolu Belediye Başkan adaylığı için sondan bir önceki viraj dönüldü. Temayül sonuçları açıklanmadan Ankara'ya Başbakan'a yollandı, ay sonunda başkan adayının genel merkezden açıklanması bekleniyor.

Alaaddin Yılmaz'ı sevmeyenler, aynı Türkiye genelindeki gibi (bir önceki yazımızda bak Bolu'ya gör Türkiye'yi demiştik ya) Ak Parti kalsın ama Başbakan gitsin laf cambazlığı ile Alaaddin Yılmaz'ı yıkma peşindeler. Mümkünse Belediyeyi AKP'den almak, değilse Alaaddin olmasında kim olursa artık. Görünen köy kılavuz istemediğine göre bu seçimlerde de Akp'nin tahmin edilen oy aralığında ve en azından aynı belediyeler ile yerel seçimleri alması ön görülüyor. Hal böyle olunca, Alaaddin başkanı yıkmak için Russell Crowe'n akıl oyunları” misali siyasi çözümler aranmaya başladı. En zorlayacak parti CHP. Onda da 20 puanlık genel fark can sıktığından, bir önceki genel seçimlerde olduğu gibi MHP'nin güçlü bir aday çıkarıp AKP'nin oylarını bölmesi.

Genel seçimlerdeki Murat Yapıcı faktörü yeniden devreye sokulmak isteniyor ya da bir takım kimseler istiyor diyelim. Murat beyin, önceki il teşkilatı ile arası açık olduğundan, aday olmayacağını yada aday gösterilmeyeceği duyulunca, muhaliflerin canı baya sıkıldı. Seçimlere 8 ay kala MHP'de il ve ilçe yönetiminin değişmesi ile umutlandılar. Fakat Murat beyden hala bir haber yok, muhalif yerel basın ‘yapıcı bir aday ile Murada erelim' gibisinden manşetler ile sayın Yapıcı'yı göreve davet ediyor. Burada amaç Murat beyi belediye reisi yapmak değil. Murat beyin sayesinde AKP oylarını bölüp, CHP'li Mehtap hanımı Belediye başkanı yapmak. Böylece Alaaddin Yılmaz'dan da kurtulmuş olunacak. Peki Murat bey sizi daha kaç seçim kurtaracak? Genel seçimlerde parti oy oranına 6-7 puan şahsi oy ekledi, Türkiye geneli yüzde 12 görünen parti, Bolu da yüzde 19'lara dayandı. Murat bey gerçekten Bolu'nun sevilen, takdir edilen siması, fakat bu şahsi oy aralığı yerel seçimlerde başkan olabilmesi için yetmeyeceği açık. Bir ihtimal Başbakanın Bolu belediye başkan aday seçimini Alaaddin Yılmaz'dan yana kullanmaması, Murat beyi adaylık için hareketlendirebilir. Alaaddin Yılmaz olmazsa, Murat beyi o makamda görmeyi isteriz, Murat bey harcanıp da başkasını değil. Yinede Bolu Muhalefetine teşekkür etmek gerekir, illegal yollara başvurmayıp, siyasi hamleler ile Belediye başkanlığını elde etmeye çalıştıkları için.