Madem gündem Yukarı Çarşı projesi, Muharrem hocam Büyük Cami altı dükkânları müze olarak kazandıralım deyip katkıda bulundu,

Naçizane bende bir iki kelam edip dikkate alırlarsa katkı vermek isterim…

Tarihi arastamız Yukarı çarşının ilk rehabilite çalışmaları başladığında ihaleyi alan firma yetkilisi ile tanışıp sohbet etmiştim.

Dükkân dış cepheleri ahşap kaplanacak, kiremitler yenilenecek, üst katlar tek renk beyaza boyanıp kaldırımları kesme taştan desenli yapılarak görsel zenginlik kazandırıldıktan sonra son etapta tarihi arastanın sokak aralarının üstünü kapatılacaktı.

Sokak aralarının üzerinin kapanması… İşte püf noktası burası…

*

Değişen dünyanın hızla gelişen sektörü AVM’ler oldu, maşallah iyide iş yapıyorlar.

250 bin nüfusa 1 AVM düşerken bizim 2’si büyük 2’si orta boy 4 AVM’miz oldu.

Yürüme mesafesinde birçok farklı ürünün satıldığı, markanın bulunduğu, içinde mescit tuvalet, durup dinlenmek için boyboy kafelerin olduğu, afili adıyla footcourt denen yeme içme yerleri ile alış verişte vatandaşın ilk tercihi olmaya başladılar.

Hepsinden önemlisi AVM’ler kapalı alan olarak yazın sıcaktan kışın yağmur çamurdan koruyor, özelikle kış aylarında alış veriş olmasa bile zaman geçirmek için on numara yer haline geldi.

Camisi, şadırvanı, kervansarayı, dar alanda toplanan zanaatkârı ve tüccarı ile Osmanlıdan günümüze gelen tarihi arastalarımız AVM’lerin ATA’sı sayılır.

Modern kültürün ve kapitalizmin dayattığı AVM’lerin popülerliğini elinden aldığını düşünmek yanlıştır. Güzel projeler ile tarihi zenginliğe dönüşüp yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi haline geldiği başka illerin örneklerinde mevcuttur.

İşte, Yukarı Çarşı’nın bir önceki projede sokak üzerlerinin kapanmasını bu amaçla düşünülmüş… Kötü havalarda insanlar rahatça gezebilsin.

Önceki proje yarım kaldı, yeni başkan Özcan şimdi ilk kazmayı temsili kendisi vurarak harekete geçti, projeye baktım sokakların üzerinin örtülmesi yok.

Haziran bitti bitecek havalar hala yağışlı, Bolu yılın 6 ayı yağış alıyor, buda vatandaşın direksiyonu AVM’ye kırması demek…

Milli parklarımıza gelip merkezimize uğramayan yüz binlerce ziyaretçiyi çekebilmenin bir yolu da tarihi mekânların günün tamamında yaşanılabilir olmasıyla mümkündür...

Çarşı esnafı sokak aralarını değişik renk ve ebatlarda brandayı iple gererek kendi kapatmaya çalışıyor, haliyle hoş bir görüntü ortaya çıkmıyor.

Sokak aralarının üzerinin kapatılması bir kez daha düşünülmedir.

Hasan Perçin

[email protected]