1980’li yıllarda Türk reklamcılığının belki de en keyifli döneminde “Aç kapa Artema”, “Taktım bu Artema’ya” reklam filmi çok beğenilirdi. O dönemi bilenlerin ağzında bu cümle pelesenk olmuştu.

Bu reklam nereden aklıma geldi biliyor musunuz? Tek yön tabelasının takılıp, sökülüp, tekrar takılmasından.

21 Aralık 2021 tarihli gazetedeki köşe yazımda; kendimi bildim bileli geliş-gidiş olan Şemsi Ahmet Paşa Caddesi’nin de tek yön tabelası yerleştirilerek tek yönlü geliş olarak güncellendiğini, burada yeni başlayan uygulama sonrası uzun süreli alışkanlıklardan dolayı vatandaşlarımızın cezai işlemlerle karşılaşabileceklerini, hatta çevremizde bulunan bazı vatandaşların da 1.339,00 TL’lik cezai işlemle karşılaştıklarından söz etmiştim. 2022 yılında bu ceza tutarı 1.823,00 TL oldu.

Bu süre zarfında bir baktık, tek yön tabelası kaldırılmış.

Tam da bu sırada sesimizi duyan yetkililere teşekkür edelim derken, bir baktık tabela tekrar yerine yerleştirilmiş.

Kimsenin işine karışma, akıl verme gibi bir niyetimiz yok. Böyle bir uygulama ve tabelaya ihtiyaç varsa boynumuz kıldan ince.

Ama bir itirazımız var, o da tabelanın anılan yere kısa bir sürede takılması, sökülmesi, tekrar takılması. Yapılan ani değişiklikler benim devreleri yaktı. Eğer yetkililer, halka bu uygulama hakkındaki bilgilerini soracak olurlarsa devrelerin iptal olduğunu görecektir.

Geçen çok dikkatli, kurallara uyan, şehrindeki ve ülkesindeki gelişmeleri yakından takip eden bir ağabeyimizin uygulamadan haberdar olmadığını öğrendim. Hatta bana; “- Kemal ben daha yeni oradan geçtim. İnşallah ceza yememişimdir!” sözü ile karşı karşıya kaldım.

Sayın yetkililerden şunu istemenin de hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bolu halkının hayatını kolaylaştırmak adına.

Billboardlar bom boş duruyor. En azından ikametgâhımızın karşısındaki. Hala daha Emlak Vergisi ile ilgili açılan davayı konu alan afişi her gün görüyorum. Bence duyurunun yeteri kadar billboardlarda kaldığını düşünüyorum. Bu billboardlar halkın hayatını kolaylaştıracak, bilgilendirmeye yönelik - mesela yeni trafik değişiklikleri gibi - yeni afişlerle donatılsa olmaz mı?

Özür, özür yine haddimi aştım. Büyüklerimiz daha iyisini bilirler.

Ben de bildiklerimi sizlerle paylaşayım. Araç trafiğinde Şemsi Ahmet Paşa Caddesi’ni kullananlar tek yön uygulamasına dikkat!!! Ceza ile ilgili bilgileri siz okurlarımla paylaşmak istiyorum. Kural ihlalinin cezası 1.823,00 TL. Erken ödeme yaparsanız 1004,25 TL. Ceza puanı ise, 20 puan.

Bir sloganla bu bölümü noktalayım. “TAK, SÖK, TAK. TEK YÖN !”

SABAHIN SAHİBİ VAR!

Son zamanlarda nereye gitsek, belli bir zaman sonra konu dönüyor dolaşıyor siyaset ve bürokrasiye geliyor. Başlıyor konuşmalar. Bir bakıyoruz ileride bizleri yönetmeye aday olmayı düşünenlerin isimleri dökülüveriyor dillerden. Amaç belli, şimdiden kamuoyu yaratmak.

Ben de yönetmeye aday olup, kamuoyu yaratmak için çalışan siyasetçi ve bürokratlara şu hikayeyi şiddetle okumalarını tavsiye ediyorum.

Kral demirciyi çağırır, “Yarına kadar 1000 tane çivi yapmazsan, şafakta asılacaksın” der. Bir günde 1000 çivinin yapılamayacağını bilen demirci, hiçbir endişe duymadan çivi yapmaya başlar.
Yakınları ağlayıp sızlarken o çalışmaya devam eder. Kaygısızlığını hatırlatanlara da “Sabahın sahibi var” der. Şafak sökmeye yakın saraydan bir adam koşarak gelir.
Adamı gören yakınları daha fazla ağlamaya başlar. Adam herkesi susturur. “Ne kadar çivi yaptıysan hemen ver” der. “Kral öldü, tabutuna çakacağız”.

Eeeee. Her hesabın üzerinde, bir de sabahın sahibinin hesabı var.

Selam olsun vefakâr halkımızı düşünerek hesap yapanlara. Selam olsun saçı bitmemiş yetim, dul, garip gurebanın hakkını gözetip hesabını çıkaranlara. Selam olsun bu necip millete görev yapmanın kutsallığını hesap cetvelinin ilk sırasına koyanlara. Selam olsun makam için değil SAMİMİ bir şekilde alnı açık, başı dik, emin adımlarla hedefine ulaşmayı verilebilecek en büyük hesap kabul edenlere.

BİR OLMAK, İRİ OLMAK, DİRİ OLMAK ÜMİDİYLE…