Sosyal medya; artık kadın, erkek, çoluk, çocuk, ticaret erbabı, çiftçi vb herkesin hayatında önemli bir yere sahip. Zamanımızın büyük bir bölümünün tam ortasında. Globalwebindex’in 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yapılan araştırmasına göre dünyada günde ortalama 6 saat 54 dakika internette geçirilirken buna sosyal medya, haber kanalları, TV ve alışveriş de dahil. Türkiye’de oran biraz daha artıyor. Ülkemizde günlük olarak internette geçirilen zaman süresi 7 saat 57 dakika.

İstatistikleri yalancı mı çıkaralım?

Kitap okuma için zaman ayırayım derken yine kendimi istatistiklere göre en çok kullanılan sosyal medya aracı Facebook karşısında buldum ve başladım gezintiye. Gezinirken benim tanıyamadığım ancak kişisel sayfalarında çok harika insanlara rastladım. Öyle paylaşımlarla karşılaştım ki, kendi kendime bu yaşına geldin Kemal bunları hiç öğrenememişsin diye hayıflandım. Klavye kahramanlarının ne kadar güçlü olduğunu gördüm. Sosyal medyada gezinirken radyodan da müzik dinleyeyim diye radyonun düğmesine dokundum. Turgay SAKA ile Banu PARLAK düetinde “Sabun köpüğü içi boş sözlü, senin adın artık ikiyüzlü” sözleri radyodan haykırıyordu. Başka bir kanal ararken Candan ERÇETİN içten bir şekilde “Faydası yok, geç kalınmış figanın, dünyada ölümden başkası yalan” diyordu. Hah parçamı buldum dedim. Sesini yükselttim radyonun ve devam ettim sosyal medyada gezinmeye.

Kişisel sayfalarında insanlığın kitabını yazanları gördüm. O an dedim kendi kendime. Herkes dürüst, herkes samimi, herkes vefakar, herkes adam bu alemde. Kaldırdım ellerimi ve dedim ki Allah’ım sen beni ıslah eyle diye.

İnsanların arkasından dedikodu yapacaksın, insanların izzeti, şerefiyle oynayacaksın, yalanlarla dolanlarla insanları karalayacaksın, kul hakkına gireceksin, etrafın hep sorgulanan insanlarla dolu olacak. Ama sen başkalarını sorgulayacaksın. Sonrada duvarında güzel sözlerle kendini düzgün göstereceksin. Ümit BESEN’in şarkı sözü ile cevap vereyim klavye kahramanlarına. “Olmaz, olmaz bu iş olamaz.”

Oysa dinimiz; dedikodu yapmayı, insanların izzeti şerefiyle oynamayı, yalan söylemeyi, insanları karalamayı yasaklamıştır. Siz bunları biliyor ve güzel sözlerle insanları aldatmayı seçiyorsanız cevabım size Türk Dil Kurumu (TDK) Güncel Türkçe Sözlüğü’nden gelsin. TDK Güncel Türkçe Sözlüğü’nde ikiyüzlü kelimesi, Özü sözü bir olmayan, riyakâr, mürai.” olarak tanımlanmıştır. Şu sırada radyoda çalan parça ne biliyor musunuz? Sinan ÖZEN’den Ölüm dediğin nedir, dalda kuru bir yaprak, bin senede yaşasak, son durak kara toprak” sözleri.

Söylediklerimizden, yaptıklarımızdan, yaşadıklarımızdan, yazdıklarımızdan, yediğimiz kul haklarından hesap vereceğiz klavye kahramanları.

“Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz bir dünya için; bu kadar fırıldak olmaya gerek yok!” diyen rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU’nu rahmetle anıyorum. Mekanın cennet olsun, nurlar içerisinde uyu inşallah.

Selam olsun göründüğü gibi olanlara ya da olduğu gibi görünenlere… Selam olsun hayatını güzelliklerle süsleyenlere.

BİR OLMAK, İRİ OLMAK, DİRİ OLMAK ÜMİDİYLE…