Hiç düşündünüz mü? Neden ilişki kurarız neden etkileşimde bulunuruz? İnsanlar arası etkileşimde bulunurken niyetimiz nedir? Özellikle aile içi ilişkilerde gelişen diyalogların ben-sen dili içerdiği görülüyor. Bu ise bireyin öz benliği tarafından bir saldırı, bir tehdit olarak algılanıyor. “Derhal odanı topla!” cümlesinin yıkıcılığı karşısında , “Hadi odamızı bir toplayalım.” cümlesinin yapıcılığı ne kadar da fark edilesi, öyle değil mi?

Her ilişkide mutlaka bir niyet var. Bunun farkında olmak ciddi bir olgunluk ve duyarlılık ister. İnsanlar arası iletişimde şu ayrımı iyi yapmak lazım, eğer kurduğunuz ilişkide niyetiniz “ben bilinci” ilişkisi ise o zaman bu durumda benim dediğim olacak, benim dediğim şekilde yapılacak demiş olursunuz. Halbuki ilişkilerimize “biz” gözüyle bakabilmek durumu çok daha farklı bir yöne doğru çevirecektir. Burada eşler, anne baba, kadın veya erkek olsun hangi perspektifte bakarsanız bakın, bir dikte eden ve onun dışındakilerin de ona itaat ettiği bir askeri düzen söz konusu olacaktır. Örneğin; bir aile düşünün babaları son derece otoriter, anne pasif, 4 çocukları olsun; son derece mutsuz bir aile yapısı, babanın asık suratlı olduğu disiplini sağlamak adına sürekli tenkit ettiği, suçladığı aile fertleri ve yaşlandıklarında çocuklarının hiçbirinin arayıp sormadığı! Neden arayıp sorsun ki? Çocukluk ve ergenlik süreçlerinde yediği azarların bir yenisini duymak için mi?

Eğer siz çocuğunuzun ileride yaşlandığınızda sizinle ilgilenmesini istiyorsanız lütfen sevginizle geleceğe yatırım yapın. Hiçbir birey disiplin adı altında otoriter bir davranış sergileyen ebeveyni kabul etmez. Sevgisini ve ilgisini hissedemediği ebeveynini kendi özgürlüğünü kazandığı ve artık bir birey olduğu andan itibaren de görmezden gelmeye başlar. Aynı bu otoriter ebeveynin çocuğuna yaptığı gibi. Ve bunun sonucunda en fazla bayramlarda “-mış” gibi yapılan ziyaretler, istemeye istemeye ayakların geri geri gittiği bayramlaşmalar görmekteyiz. İlişkinizdeki niyetiniz  “biz” yerine ben-sen ilişkisi kurmak ise, hemen şimdi bir değişikliğe gitmenizi tavsiye ederim.  Maalesef tablo hiçbir zaman değişmiyor.