Şehir Bolu ve biz hala kar göremedik. Bugün Dünyanın Güneşe en yakın günüymüş sözde evet güneş var ama hava inanılmaz soğuk... Dışarısı demir gibi keskin...

Tabi hava ısınmadıkça hastalıklar artışta.

Şaşkınım ellerimizle ne yaptık biz mevsimlere... İklimlere ne oldu böyle... Yaz bitemedi, kış gelemedi ki kış gelse bile kar yağmıyor.

İklim değişikliğinin etkilerinin Türkiye’de açık şekilde görüldüğünü kaydeden Türkeş, yaz ve kış arasındaki farkın azaldığını, bahar aylarının etkisinin uzadığını dile getirdi: “İklim değişikliğinin etkileriyle Türkiye, subtropikal iklimden tropikal iklime doğru geçiyor. Bugünkü sıcaklık rejimi neredeyse tropikal iklim koşullarına yaklaşmış durumda. Özellikle kışın etkisi azalıyor. Bahar mevsimleri daha ılık geçebiliyor. Tüm bunlar daha ılıman bir döneme gidildiğini gösteriyor. Bütün bunlar, bugün için değil ancak dört mevsimden, yılın bir serin ve soğuk bir de sıcak ve ılık döneminin olduğu iki mevsiminin oluşabileceği bir tropikal iklime doğru gidildiğini gösteriyor.”

Yaşanan mevsimsel değişikliklerin nedeninin küresel iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Türkeş, “Özellikle yüzey ve alt atmosfer sıcaklıklarının artması, buna bağlı olarak da zaman içinde okyanus ve deniz suyu sıcaklıklarının artışı ve bunlarla ilgili hava olayları, bu değişiklikleri etkiliyor. İklim değişikliği, bölgesel hava dolaşımıyla basınç ve rüzgar sistemlerini değiştiriyor” ifadelerini kullandı.

Bu durum yediğimiz ürünlerden giydiğimiz kıyafetlere kadar değişiklik gösterecek. Detaya inildiğinde çok farklı durumlarda çıkacak... Sonumuz ne olacak gerçekten...