Her insan değişebilir. Özellikle hayal kırıklıkları öylesine değiştirir ki bizleri neredeyse bambaşka bir insana dönüşmemize sebep olur. Artık ne biz ne de çevremiz eskisi gibi değildir.  Travmatik yaşantıların etkileri hayata olan bakışımızı değiştirmekle kalmaz, motivasyonumuzu, sevinç ve neşemizi de alıp götürür. Hayal kırıklıkları en çok da sevdiklerimiz, değer verdiklerimiz tarafından yaşatılır bizlere.

“Kimseye ihtiyacım yok.” cümlesinin ardında;

1-Bir daha aynı duyguları yaşamak istemiyorum, aynı duyguları yaşamaktan korkuyorum,

2-Birçok kez hayal kırıklığına uğradım, bir daha göze alamam,

3-Her şeyi kendi başıma çözmek zorunda kaldım, her zaman yalnızdım zaten,

4-Reddedilme ve terkedilme acısını biliyorum, aynı acıları duymak istemiyorum,

5-Pek çok defa güvenim zedelendi, şimdi bir daha nasıl sevicem,

6- Her zaman güçlü olmak zorundayım, bana benden başka dost yok gibi duygu ve düşünceleri yatıyor olabilir.

Travma denilen olgu kişinin beklemediği bir olaya, sınırlarını zorlayan bir şekilde maruz kalmasıdır. Travmatik olarak adlandırabileceğimiz bir olaydan herkes aynı oranda etkilenmemekle beraber olay yaşandıktan sonra kişide, suçluluk duygusu, depresyon, endişe, tetikleyici yerlerden, deneyimlerden, hatırlatıcı unsurlardan uzak durma eğilimi, öfke patlamaları, ağlama nöbetleri ve olayı sık sık yeniden yaşıyormuş gibi hissetmek gibi tepkiler oluşur. Biz bu duruma Travma sonrası stres bozukluğu diyoruz.

Travma sonrası stres bozukluğu olumsuz yaşantılara bağlı hayal kırıklıkları olarak kendini gösterir. Acı verici olan bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının farkında olmaktır. Yolunda giden bir ilişkinin bir anda bitmesi, çok beklediğimiz bir şeyin bir türlü gerçekleşmemesi, sevdiğimiz birinin ani ölümü ve hatta okul, şehir değiştirmek bile travmatik bir etki yaratabilir. Erken çocukluk travmalarını, akran zorbalıklarını ve olumsuz anne-baba tutumlarını söylemiyorum bile.. Olumsuz yaşantılardan sonra yaşanan yas ve toparlanma süreci belki de en sancılı süreçtir.

Ne var ki insanoğlu düşse de kalkmayı bilen, kaldığı yerden devam edebilen bir yaradılışa sahip. Her şeyin gelip geçici olduğu kısacık hayat döngüsünde yine yeniden başlamanız dileğiyle..