Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail'e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail'in Gazze'ye saldırıları 21. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail'in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:16.22: Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ateşkes çağrısı yaptığı açıklamasında, "İsrail dahil hiçbir ulusun uluslararası hukuku ihlal etme hakkı yoktur." dedi.

15.43: Başkent Tel Aviv'de bir binaya roket düştü, en az üç kişi yaralandı. Tel Aviv'e doğru fırlatılan en az sekiz roketin daha durdurulduğunu açıklarken, Hamas saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

ABD'DEN HAMAS KARARI

14.11: ABD, Hamas'ın finansmanını çökertmek amacıyla, grupla bağlantılı kişi ve kuruluşlara yönelik ikinci tur yaptırımları açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nden yapılan açıklamada, yeni yaptırımların İran'ın Hamas'a mali, lojistik ve operasyonel destek sağlamadaki rolünü vurguladığı belirtildi. Bu kişiler arasında Hamas'ın İran'daki bir temsilcisi ve İran Devrim Muhafızları üyeleri de bulunuyor. Kuruluş'tan yapılan açıklamada, "Bugün duyurduğumuz yaptırımlar, ABD'nin terörle mücadele yaptırım yetkilerimizi kullanarak ve Hamas'ın uluslararası finanssisteminden yararlanmasını engellemek için küresel ortaklarımızla birlikte çalışarak Hamas'ın finansman ağlarını çökertme kararlılığının altını çizmektedir." denildi. ABD'nin yaptırımları ile hedef alınanlar arasında Hamas ile İran hükümeti arasında irtibatı sağlayan kişi olarak tanımlanan Halid Kaddumi ile Hamas üyelerini eğitmek ve onlara yardım etmekle suçlanan Devrim Muhafızları Kudüs Gücü yetkilileri Ali Morshed Shirazi ve Mostafa Mohammad Khani de bulunuyor. ABD ayrıca, aralarında Şehitler Vakfı olarak da bilinen İranlı Bonyad Shahid'in de bulunduğu onlarca kuruluşa yaptırım kararı aldı.ABD'li yetkililer, İslami Cihad ile bağlantılı olan bu grubun Gazze merkezli Al-Ansar Yardım Derneği aracılığıyla grup üyelerinin ailelerine milyonlarca dolar aktardığını belirtti.

13.52: Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerinin sayısının artarak, 7 bin 326'ya (3 bin 38'i çocuk, 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı) yükseldiğini açıkladı.

BM'DEN PEŞ PEŞE ÜÇ AÇIKLAMA

12.46: BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: "İsrail, Gazze nüfusunun tamamına uyguladığı 'toplu cezalandırmaya' derhal son vermeli. Toplu cezalandırma bir savaş suçudur."

12.40: UNRWA Genel Komiseri Lazzarini: "Gazzeliler,sadece bombalardan ve saldırılardan ölmüyor, yakında çok daha fazlası Gazze Şeridi'ne ablukanın sonuçları nedeniyle ölecek. Gazze'ye abluka, çoğu kadın ve çocuk olan 2 milyondan fazla insanın topluca cezalandırılması için kullanılması anlamına geliyor."

12.02 BM Filistin İnsani İşler Koordinatörü Hastings: "İsrail, geriye yaklaşık 400 bin kişinin kaldığı Gazze'nin kuzeyine insani yardım ulaştırılmasına açıkça karşı çıkıyor."

MISIR KENTLERİNE İHA VE FÜZELER DÜŞTÜ

11.45: Mısır'da, İsrail sınırı yakınlarındaki Taba Hastanesi çevresine kime ait olduğu tanımlanamayan bir İHA'yla, Akabe Körfezi'ndeki Nuveyba kentine roket düştü. Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garib Abdulhafız, "Olayda 6 kişi hafif yaralanmış olup, ilk müdahalenin ardından yaralılar hastaneden taburcuedilmiştir. Olay, ilgili makamlardan oluşan uzman bir heyet tarafından araştırılıyor." ifadelerini kullandı. Dün gece yine Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bulunan Taba kentine füze düşmüştü. Yerleşim yerine isabet eden füze nedeniyle 5 kişi yaralanmıştı.

10.06: İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin, Nablus ve Kalkilya kentlerine çok sayıda askerle düzenlediği baskınlarda 4 Filistinli hayatını kaybetti, 12 Filistinli yaralandı. Öte yandan, İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da düzenlediği saldırılarda toplam 110 Filistinli vefat etti, 1900 Filistinli de yaralandı.

İSRAİL'DEN GAZZE'YE İKİNCİ "NOKTA OPERASYON"

09.05: İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, kara güçlerinin Gazze'nin orta bölgesine düzenlediği nokta operasyonuna savaş uçakları ve insansız hava araçlarının (İHA) da destek verdiği ifade edildi. Operasyon sırasında, hava araçları ve topçu birliklerinin Şücaiyye bölgesi başta olmak üzere Gazze'nin genelinde Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'na ait olduğu öne sürülen bölgeleri vurduğu aktarıldı. Kara güçlerinin nokta operasyonun ardından Gazze'den İsrail topraklarına geri döndüğü ve askerlerden yaralanan olmadığı kaydedildi. İsrailordusu dün de Gazze'nin kuzeyine tanklarla nokta operasyonu düzenlediğini duyurmuştu.HAMAS: ABD, ÜÇ YOL İZLİYOR; KARA HAREKATI ÖNCESİ NABIZ YOKLAMA SALDIRILARI

08.09: Hamas yöneticisi Halid Meşal, İsrail'in 7 Ekim'dekine benzer bir kaybı kaldıramayacağını kaydederek, ABD'nin bugün bir kara savaşı veya manevrası gerçekleştirmek suretiyle istediklerini minimum kayıpla elde etmek için "ortak planlama, yönetim ve niteliksel katılımla" savaşa yürüdüğünü ifade etti. ABD'nin üç yol izlediğine dikkati çeken Meşal, bunlardan birinin Gazze'ye karadan girmemek olduğunu, bununla da Gazze'yi havadan vurması için İsrail'e uzun bir fırsat tanındığını belirtti.Meşal, diğer bir yolun ise ABD'nin, direniş güçlerinin tünellerdeki gücünü bildiği için uzmanlarıyla birlikte müdahale edeceğini ve dolayısıyla Gazze'nin derinliklerine nüfuz etmek ve sinir gazı silahları kullanarak direnişçileri tünellerde bir süreliğine felç etmek için generaller, modern mühimmat ve rehineleri kurtarma konusunda uzman olan Delta Gücü'nü gönderdiğini aktardı. Hamasyöneticisi Meşal, üçüncü yolun birinci ve ikinci yol tamamladıktan sonra gerçekleştirileceğini ve bunun taktiksel bir plan olduğunu, kuzeyden denizden veya kemer şeklinde veya kapsamlı bir şekilde giriş yapılmasının planlandığını, son iki gündür Han Yunus'un doğusunda nabzı ölçmeye yönelik girişimlerde bulunulduğunu söyledi. Kara savaşının yaklaştığını ve tehlikeli bir aşamaya girildiğini belirten Meşal, İsrail ve ABD'nin kayıpları en aza indirmek ve 7 Ekim'deki ilk saldırıdan sonra ikinci bir saldırıyı önlemek için kapsamlı bir planyaptığını ifade etti. Meşal, "Netanyahu zafer olmadan savaşı durduramaz, yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu için savaş ona bir iç krizle geri döner ve seferberliğe rağmen zafer yok. Şu anda daha fazla esirin serbest bırakılması, sınır kapılarının açılması ve siyaset ve medya aracılığıyla hedef alma dalgasının azaltılması yönünde görüşmeler yapılıyor." diye konuştu.

HAMAS'TAN DOST ÜLKELERE ÇAĞRI07.39: Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, geç saatlerde yayımladığı video kaydında, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılara ilişkin değerlendirmede bulundu. Heniyye, dost ülkelere saldırıyı durdurma çağrısında bulunurken, Gazze'deki savaşın tüm bölgeyi kontrolden çıkaracağını söyledi. Hamas lideri, Gazze'nin ihtiyaç duyduğu her şeye "kısıtlama veya koşul olmaksızın" erişim sağlamak için başta Refah olmak üzere tüm geçişlerin açılması çağrısında bulundu.KASSAM TUGAYLARI: TEL AVİV'E FÜZE SALDIRISI DÜZENLEDİK

06.19: Kassam Tugayları, telegram kanalı üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki saldırılara yanıt olarak, Tel Aviv, Yafa ve işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik çok sayıda füze saldırısı gerçekleştirildiği belirtildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre de atılan füzeler nedeniyle Tel Aviv ve Yafa dahil olmak üzere İsrail'de bir çok noktada sirenler çaldı. Gazze'den atılan füzelerin büyük çoğunluğu İsrai'le ait Demir Kubbe sistemi tarafından havada imha edilse de bazıları Tel Aviv'de bazı bölgelere isabet etti. İsrail'in Kanal 12televizyonunun haberine göre ise Demir Kubbe, Gazze'den Tel Aviv'e fırlatılan en az 10 füzeyi imha etti. Yedioth Ahronoth gazetesi ise Gazze'den atılan bir füzenin Tel Aviv yakınlarına düştüğünü aktardı.

İSRAİL: GAZZE'YE KARA HAREKATI ŞARTLAR UYGUN OLDUĞUNDA BAŞLAYACAK05.28: İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail güçlerinin Hamas'a karşı savaşta bir sonraki adımlara hazırlandığını belirterek, "Gazze'deki kara operasyonu koşullar hazır olduğunda başlayacak." dedi. Savaşın başlamasından 24 saat sonra "olağanüstü yoğunlukta bir bombardıman saldırısı başlattıklarını" ifade eden İsrailli Bakan, "Kaçırılan insanları (Hamas'ın elindeki esirleri), ailelerine geri getirmek için her türlü çabayı göstermeye kararlıyım." diye konuştu. Gallant, Gazze'ye yönelik kara harekatının, Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerinserbest bırakılması yönündeki çabaları nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soruya ise yanıt vermeyi reddetti. İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun hava bombardımanı sürerken, İsrailli yetkililer günlerdir bir sonraki aşamanın kara harekatı olacağını söylüyor. İsrail ordu kaynakları ve İsrail basını, yapılmasına kesin gözüyle bakılan harekatın, resmi olarak açıklanmayan bazı nedenlerle ertelendiğini belirtiyor.

KASSAM TUGAYLARI: TEL AVİV'E FÜZE SALDIRISI DÜZENLEDİK

06.19: Kassam Tugayları, telegram kanalı üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki saldırılara yanıt olarak, Tel Aviv, Yafa ve işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik çok sayıda füze saldırısı gerçekleştirildiği belirtildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre de atılan füzeler nedeniyle Tel Aviv ve Yafa dahil olmak üzere İsrail'de bir çok noktada sirenler çaldı. Gazze'den atılan füzelerin büyük çoğunluğu İsrai'le ait Demir Kubbe sistemi tarafından havada imha edilse de bazıları Tel Aviv'de bazı bölgelere isabet etti. İsrail'in Kanal 12televizyonunun haberine göre ise Demir Kubbe, Gazze'den Tel Aviv'e fırlatılan en az 10 füzeyi imha etti. Yedioth Ahronoth gazetesi ise Gazze'den atılan bir füzenin Tel Aviv yakınlarına düştüğünü aktardı.

İSRAİL: GAZZE'YE KARA HAREKATI ŞARTLAR UYGUN OLDUĞUNDA BAŞLAYACAK05.28: İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail güçlerinin Hamas'a karşı savaşta bir sonraki adımlara hazırlandığını belirterek, "Gazze'deki kara operasyonu koşullar hazır olduğunda başlayacak." dedi. Savaşın başlamasından 24 saat sonra "olağanüstü yoğunlukta bir bombardıman saldırısı başlattıklarını" ifade eden İsrailli Bakan, "Kaçırılan insanları (Hamas'ın elindeki esirleri), ailelerine geri getirmek için her türlü çabayı göstermeye kararlıyım." diye konuştu. Gallant, Gazze'ye yönelik kara harekatının, Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerinserbest bırakılması yönündeki çabaları nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soruya ise yanıt vermeyi reddetti. İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun hava bombardımanı sürerken, İsrailli yetkililer günlerdir bir sonraki aşamanın kara harekatı olacağını söylüyor. İsrail ordu kaynakları ve İsrail basını, yapılmasına kesin gözüyle bakılan harekatın, resmi olarak açıklanmayan bazı nedenlerle ertelendiğini belirtiyor.İSRAİL, HAMAS İLE ESİR TAKASI ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRMEYE HAZIR

04.47: İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre İsrail, Katar ve Mısır'ın aralarında bulunduğu arabuluculara, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplarla geniş çaplı bir takas anlaşmasını değerlendirmeye hazır olduğu bilgisini iletti. Haberde, muhtemel bir anlaşmanın "Hamas'ın elinde bulunan çok sayıdaki esirin serbest bırakılmasını içerdiği" bilgisine yer verildi. Hamas'ın şartlarının ise "Gazze'ye yakıt girişine izin verilmesi, Filistinli tutukluların serbest bırakılması ve ateşkes" olduğu kaydedildi. Hamas'ın silahlı kanadıİzzeddin el-Kassam Tugayları, 16 Ekim'de yaptığı açıklamada, aralarında üst düzey askerlerin de bulunduğu 200 ile 250 arasında esirin ellerinde olduğunu açıklamıştı. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde dün yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar ellerindeki 50 İsrailli esirin öldüğünü duyurmuştu.

29 yaşındaki kadın, 61 yaşındaki kocasını bıçakladı! 29 yaşındaki kadın, 61 yaşındaki kocasını bıçakladı!

GAZZE'YE SALDIRILARDA 29 BİN KONUT YIKILDI03.43: Gazze'deki hükümetin medya ofisi, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılardaki can ve mal kayıplarına dair güncel bilgileri paylaştı. Buna göre, saldırılarda şu ana kadar 190 bin konut kısmi zarar görürken, 29 bin konut tamamen yıkıldı ve enkaz altında en az 2 bin kişinin olduğu yönünde ihbarlar alındı. Saldırılar ve İsrail'in tehditleri nedeniyle 1 milyon 500 bin kişi evlerini terk ederek barınma merkezleri, hastaneler ve kamu tesislerine sığındı. Saldırılarda ayrıca, 79 hükümet binası, 38 cami, 3 kilise ve 189 okul bombalandı. Okullardan 25'i hizmet dışı kaldı.GAZZE'DEKİ HASTALAR ÖLÜM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

02.32: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan İsrail ile Filistin arasındaki gerilime ilişkin paylaşımda bulundu. "Gazze'de sağlık ve insani yardım eksikliği binlerce hastayı ölüm riskiyle karşı karşıya bırakıyor." ifadelerini kullanan Ghebreyesus, DSÖ'nün, Gazze'deki insanlara dayatılan mevcut gıda, su ve yakıt kesintilerinin yerine insani bir ateşkes çağrısında bulunduğunu kaydettiBİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ

01.03: Gazze'den Hamas tarafından düzenlenen saldırılarda 309'u asker bin 400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 913'ü çocuk ve 1709'u kadın, 397'si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.