Merhaba dostlar. Sizlerle birkaç hafta boyunca çocuk ve ergenlerde duygu durum ve davranış bozuklukları, belirtileri ve nedenlerini paylaşıyor olacağız. Yararlı olması dileğiyle..

Kalıtım: Aile çalışmalarından elde edilen bilgiler DEHB olan çocukların anne babalarında benzer belirtiler olma oranının 2-8 kat fazla, kardeşlerinde ise diğer çocuklara oranla 2-3 kat fazla olduğunu göstermiştir. Ayrıca ikiz çalışmalarından elde edilen bilgilere göre tek yumurta ikizlerinde eş hastalanma oranı % 80-90, çift yumurta ikizlerinde eş hastalanma oranı % 30’dur.Genetik çalışmalara göre sorumlu olduğu düşünülen bazı genler vardır. 
Buna ek olarak davranış bozukluklarında çocuk ve ergenlerin içinde bulundukları yaş özellikleri dikkate alınmalıdır.
Beyindeki yapısal işlev farklılıkları: Dikkatin yoğunlaştırılması, sürdürülmesi, davranışların kontrol edilmesi, planlama yapılmasından sorumlu olan alanlarda -önbölge (Prefrontal lob), bazal ganlionlar, serebellum- normal bireylerdekine oranla daha küçük ya da farklı bir simetride olma söz konusudur. Saptanılan bu farklılıkların hastalığa neden olduğu düşünülmekte, ancak bu incelemeler bir tanı aracı olarak kullanılmamaktadır. 
Bunun nedeni öğrenme olgusunun ilgi, sevgi ve yaş özelliklerine uygun eğitimler verildiğinde olumlu yönde gelişime açık olmasıdır.
Çevresel nedenler: Direk olarak DEHB’e neden olmaz ancak genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde riski artırır: Çocuklarda davranışsal problemlerin kökenine bakılırken ilk olarak doğum öncesi, sırası ve sonrası süreçler mutlaka incelenmelidir.
Doğum öncesi: Gebelikte hastalanma, alkol, sigara ve ilaç kullanımı. 
Doğum sırasında: Erken doğum, doğum komplikasyonları. 
Doğum sonrası: Küçük yaşta geçirilen ameliyat, kaza veya hastalıklar, hastalık tedavisinde etkili olan fakat yan etkisi olan ilaçlar alınması. 
BELİRTİLER: Birçok ana baba bu listeyi okuyunca çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite olduğuna inanabilir, çünkü çoğu çocuk zaman zaman bu tip davranışlarda bulunur. Fakat DEHB’li çocuklar çevreye verdikleri tepkiler açısından diğer çocuklardan ayrılır. Başka bir deyişle çoğu çocuk kendilerine bir şeyi yapmamaları söylendiğinde ve davranışın olumsuz sonuçları açıklandığında en azından bir süre o davranışı bırakır. Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip çocuklar ise uygun yaklaşımlarla birisi kendilerine yardım etmediği sürece o davranışı bırakmayacaktır. 
 DİKKAT! Bir çocukta, gençte veya erişkinde dikkat eksikliği veya hiperaktivite bozukluğunun var olduğundan söz edebilmek için, bu belirtilerin yedi yaşından önce ortaya çıkması, davranışların çoğunu en az 6 ay süreyle göstermiş olması ve bu belirtilerin günlük yaşamı etkileyecek boyutta olması gerekmektedir.
Haftaya devam. Sağlıcakla kalınız.