Aldatıldım, sevgilimden ayrıldım diye devam eder şarkı..

Halbuki depresyona girmek için her zaman bir nedene ihtiyacınız yoktur. Birey duygusal dayanıklılığını kaybetmeye başladığında yakın zamanda başına gelmiş veya gelecek olan travmatik bir neden aramaya başlar. Ancak depresyonun nedenleri bundan daha çeşitli ve karmaşıktır.

Mesela depresyon sadece bir üzüntü artışı değildir. Bazen de sevinç, neşe, heyecan veya umut gibi duyguların yoksunluğunda ortaya çıkar.

Ennui” olarak tabir ettiğimiz yediği yemeğin, içtiği çayın tadını alamamak yani kısacası “can sıkıntısı” gibi yan etkileri olan depresyon eğiliminin yaşı da yoktur. Hayat kalitesi, maddi durumu veya medeni hali ne olursa olsun, “hayattan zevk alamamak” herkes için geçerlidir.

Sürekli uykum var, mutsuzum kelimelerini sıklıkla duyarsınız çevrenizden, öyle değil mi? Sonra da; “Halbuki her şeye sahip, iyi bir evliliği, iyi bir işi, çok tatlı çocukları var. Yeni ev de aldılar, arabanın taksidi de bitmek üzere, e ne oldu da böyle mutsuz.” dersiniz, içinden çıkamaz, mana veremezsiniz..

Duygu durum bozukluklarının yalnızca maddiyat, özel hayat, yaş, sağlık sorunları gibi olgularla ilişkili olduğu sanılır, oysa altında yatan temel sebep başkadır. Hayatı karşılama şeklimizin psikolojik dayanıklılıkla yakın ilgisi vardır ve biz bunu hep göz ardı ederiz.

Dolayısıyla depresyonda olan bir insana; “Aman ne var canım, bunlar herkesin başına geliyor.” demek çok da faydalı olmuyor ne yazık ki!

Bireye fırsat vermek lazım. İnsan her dakika iyi hissedemez. Mutluluk da bir duygudur, öfke de.. Dolayısıyla kendinizi kötü hissediyorsunuz diye kötü hissetmenize gerek yok! Bilinenin aksine sürekli mutluluk hali pek de sağlıklı bir durum değildir!

Depresif etkiler altında olduğunuzu düşünüyor ve hissediyorsanız öncelikle zamana bırakmak konusunu önemsemeli daha sonra profesyonel destek almanın bir yolunu bulmalısınız.

Depresyon hemen geçmez. Belli aşamalardan ve bir süreçten oluşur. Birey iyi ve kötü hissetme duygu durumlarını beraber yaşayarak istediği aşamaya gelir. Duygusal dalgalanmalar tüm duygu durum bozuklukları için geçerlidir.

Ve “zaman” her şeyin ilacıdır..

Zamanın, düşünce ve duyguların gelip geçici olduğunu bilmek ve unutmamak işin anahtarı aslında. Beynimiz olumlu, olumsuz duygu ve düşüncelerin uğrayıp gittiği bir liman olmalı, öbür türlü her gelen gemiyi limana demirlemek gibi içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Kendinize ve içinde bulunduğunuz duruma fırsat vermeniz dileğiyle..