Mantarlar, lezzetli ve besleyici olmalarının yanı sıra birçok sağlık faydası sunan önemli bir gıda kaynağı olarak öne çıkıyor.  İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller, sağlığımız üzerindeki etkileri mantarın en şifalı besinler arasına girmesini sağlıyor. Hemen herkes tarafından sevilen mantar, doğru şekillerde tüketilmediğinde ise zehirleyici olabiliyor. İşte mantarın sağlığa olan faydaları ve dikkat edilmesi gerekenler!

Mantar, yüzyıllardır sevilerek tüketilen besinlerin başında geliyor. Pazarda minimum 80 TL'den satışa sunulan mantar, en sık tüketilen sebzelerin arasında yer alıyor. Uzmanların da sık sık önerdikleri bu şifa kaynağı besinlerin doğru tüketilmesi de büyük önem taşıyor. Türü bilinmeyen mantarların tüketilmesi, yanlış pişirme ve saklama teknikleri, aşırı tüketim ve daha pek çok nedene bağlı olarak hayati risk oluştuğu da görülebiliyor. Mantar, sağlığa faydaları saymakla bitmeyen besinlerin başında gelse de bilen birinin toplaması, yalnızca zehirli olmadığı kesinleşmiş mantarların tüketilmesi gerekiyor. Peki, mantar toplarken nelere dikkat etmeliyiz?

MANTAR TOPLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mantarı toplamadan önce, zehirli olup olmadığını anlamak için birkaç noktayı özenle incelemek gerek. Şapka kısmının kenarında ince iplikler sarkan mantarlar hakkında yüzde 90 oranında zehirlidir, denebiliyor. Bu tip mantarlara temas dahi etmemek gerekiyor. Doğru, zehirli olmayan mantarı bulduğunuzda kökü ile birlikte değil, yere en yakın kısmından keserek almanız gerekiyor. Daha sonra da bölgede mantar çıkabilmesi için bu duruma dikkat etmek önem taşıyor. Zehirli olmasa dahi küflenme belirtisi gösteren, böceklenmiş ve rengi dönmeye başlamış mantarlar da tüketime uygun olmadığı için toplanmaması gerekenler arasında yerini alıyor. Mantarın zehirli olduğunu gösteren en önemli işaret rengi oluyor. Şapkasının üst ve alt kısmı aynı renk olan, kahverengi ve beyaz, mantarlar genellikle zehirli kabul ediliyor. Toplamayı bırakın bu tip mantarlara temas etmek dahi kötü sonuçlara yol açabiliyor.

HASTALIKLARDAN DA KORUYOR

Mantarlar, bağışıklık sistemini güçlendiren beta-glukan adı verilen bir tür lif bakımından zenginlik gösteriyor. Bu lifler, bağışıklık hücrelerinin etkinliğini artırarak vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. Özellikle viral hastalıkların gitgide daha yaygınlaştığı kış döneminde bu tip bir etkiden faydalanmak büyük avantaj sağlıyor.

D VİTAMİNİ, DEMİR VE B12 ZENGİNİ

İçerisinde yer alan demir oranı, D vitamini ve B12 yükü sayesinde sık yaşanan değer eksikliklerini ortadan kaldıran mantar, bu vitaminlerin eksikliğine bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların da önüne geçmeye yardımcı oluyor.

YİYEN KABIZLIK, HAZIMSIZLIK NEDİR BİLMİYOR!

Mantarlar, sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan lifler, prebiyotikler ve enzimler içeriyor. Bu bileşenler sindirimi destekleyerek sindirim sistemi iltihabını azaltıyor ve sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı oluyor. Hazımsızlık, şişkinlik, yanma, bulanma gibi mide sorunlarının da önüne geçen mantar sayesinde bağırsak tıkanmaları da önlenebiliyor.

CİLDİNİZİ GENCECİK TUTUYOR

Mantarlar, antioksidanlar açısından da zengin bir kaynak olarak biliniyor. Özellikle ergotionein ve glutathione gibi antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önlüyor ve yaşlanmayı geciktirici etki gösteriyor. Cilt hasarlarını önleyen, yıpranmaları azaltan bu besin kaynağı sayesinde hem sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürmek hem de gencecik bir cilt görünümünü korumak mümkün oluyor.

KÖTÜ KOLESTEROLE SON VERİYOR

Mantarlar, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabiliyor. İçerdikleri beta-glukan ve lifler, kolesterol emilimini azaltıyor ve kandaki kolesterol seviyelerini dengelemeyi mümkün kılıyor. Kolesterol hastalarının da düzenli mantar tüketimi ile şifa bulması mümkün oluyor.

DİYABETLİLERE DE ŞİFA SAÇIYOR

Mantarlar, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan bit etki gösteriyor. İçerdikleri lifler ve düşük glisemik indeksleri sayesinde kan şekerinin hızlı yükselmesini önleyen mantar çeşitleri diyabet riskini de azaltabiliyor.

KEMİKLERİ ÇELİK GİBİ YAPIYOR

Hem adı hem de faydasıyla şaşırtıyor! Ömrü uzatan mucize besin Hem adı hem de faydasıyla şaşırtıyor! Ömrü uzatan mucize besin

Mantarlar, kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineralleri içeriyor. Bu mineraller kemik yoğunluğunu artırıyor, kemiklerin güçlenmesine ve osteoporoz riskinin azalmasına yardımcı oluyor.

EN SAĞLIKLI PROTEİN KAYNAKLARI ARASINDA YER ALIYOR

Mantarlar, düşük kalorili olmalarına rağmen önemli miktarda protein içeriyorlar. Bu nedenle, özellikle vegan ve vejetaryen beslenenler için protein ihtiyacını karşılamak için iyi bir seçenek oluşturuyor. Bitki bazlı proteine önem veren kişilerin soya fasulyesi, bakla gibi besinlerin yanı sıra mantarı da sıklıkla tüketmesi öneriliyor.

MANTAR TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mantarlar doğru şekilde hazırlanmadığında veya tüketildiğinde bazı insanlar için tehlikeli olabiliyor. Özellikle yabani mantarlar toksinler içerebiliyor ve zehirlenmeye neden olabiliyor. Bu nedenle, mantarları güvenilir kaynaklardan almak ve doğru şekilde hazırlamak önem taşıyor. Mantarlar, çeşitli sağlık faydaları sunan besleyici bir gıda kaynağı olarak görülüyor. Herhangi bir diyette yer almadan önce sağlık uzmanına danışmak önem taşıyor, özellikle mantar alerjisi veya sindirim sorunları olan kişiler için bu durumun hayati önemi dahi bulunuyor. Kronik hastaların, hamilelerin, mantar türlerine hakim olmayan kişilerin ve alerjenik bünyeye sahip olanların bu besini doktor onayı olmadan tüketmemesi öneriliyor. Haber Merkezi

Editör: Elif Erdoğan