Güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıyla bilinen soğan çok fazla vitamin ve mineral içerir. Bağışıklığı güçlendirmesiyle bilinen soğanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Ancak soğana karşı hassasiyetiniz varsa bahsedilen noktalardan herhangi birini uygulamadan önce bir doktora danışmanız gerekebilir. İşte soğanın birbirinden farklı 6 faydası.

1- HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTIRIYOR 

Soğanda bol miktarda bulunan antioksidanlar, doğurganlığı da destekliyor. Hamilelik şansını artırdığı söylenen soğan kürü hamile kalma şansını artırıyor.

2- BURUN KANAMASINI DURDURUR 

Burun kanamasını durdurmanın ve yavaşlatmanın harika bir yolu da soğan kullanmaktır. Bir soğanın yarısını alın ve tam burun deliklerinizin altına yerleştirin, ardından nefes alın.

Eris varyantı Türkiye'de görüldü Eris varyantı Türkiye'de görüldü

Soğan, burnumuzdaki kanamayı durdurma etkisine sahip C vitamini ve biyoflavonoidleri içerir. Bir diğer faydası da burnumuz tıkandığında rahatlıkla kullanılabilmesidir. Soğan burundaki pasajları gevşeterek nefes almamızı kolaylaştırır.

3- DEPRESYONA İYİ GELİR 

Soğan, kan hücresi yapımının ve vücudun doğal bağışıklık tepkisinin önemli bir parçası olan folatı içerir ve bu vitamin, homosistein adı verilen bir amino asidi parçalayarak depresyonu önlemeye yardımcı olur, ruh halinizi iyileştirir .

Basitçe söylemek gerekirse, homosistein vücudunuzun iyi hissettiren hormonlar üretmesine izin vermez. Soğan ise bu zararlı amino asitleri parçalar ve beyninin yeterli besin almasını sağlar.

4- DİŞ ÇÜRÜMESİNİ ENGELLER 

Soğanın vücudunuzdaki hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğine şüphe yok ancak ağız sağlığınız için de pek çok faydası var. Çiğ soğan çiğnemek dişlerinizi güçlendirmeye ve ağzınızdaki bakterilerle savaşmanıza yardımcı olur. Bu sebeple soğanı 2 ila 3 dakika çiğnemek diş sağlığınız için faydalıdır.

5- SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİBİ ÖNLER 

Uzmanlara göre soğan soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve boğaz ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir.

6- KULAK AĞRILARINA İYİ GELİR 

Kulaklarımız vücudumuzun en hassas organlarından biridir. Yüksek ses ve uçak yolculuğu gibi pek çok nedenden dolayı ağrıyabilirler ve bazı doktorlar ağrıyı hafifletmek için kulak damlası kullanmayı önermektedir. Bununla birlikte kulak ağrılarınıza pişmiş soğan da yardımcı olabilir.

Peki kulak ağrılarını hafifletmek için soğanı nasıl kullanmak gerekir? İşte yapımı 

Bir soğanı yumuşayana kadar suda pişirin.Sonrasında soğanı bir beze sarın ve kulağınıza koyun.