Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, Bolu'da bir çok etkinliğe imza attı. Hayvan sevgisi tabiatı sevmeyi öğretir, yardımlaşma, bölüşme duygusunu geliştirir. Okulların bazıları belli noktalara hayvanlar için mama bıraktı. Diğer okullara da örnek gösterilmesi gereken bu davranış öğrencilere hayvan sevgisini aşılıyor. Çocuklarımıza onların hayatımızda ki değerini küçük yaşta aşılamak çok değerli... İnsanları sevmek, hayvanları sevmek... Çocuklarınıza iyi bir meslek sahibi olmayı öğretmeden önce iyi bir insan olmayı öğretin.

Bir pati senin hayatına değince gerçek sevginin ne demek olduğunu o zaman anlıyorsun. İnsanlar gibi bir çıkar, bir karşılık beklemeden seviyorlar. Elini başına koyup okşaman bir kap mama vermen yeterli oluyor o sonsuz sevgiyi görmen için.

Çoğu yazımda belirttiğim gibi kapımızın önüne bir kap mama koymak çok zor değil, kış bu kadar yakınken bize... İnternette bir çok örneği olan pati evleri yapmak çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlardan olabilir. Bir cana yardımcı olurken çocuklarınızın kalbine de sevgiyi aşılarsınız bu şekilde...

Şuna da değinmek istiyorum ki süs diye, oyuncak diye bir canlıyı çocuklarınıza hediye etmeyin. İki gün sonra sıkılıp onu hiç alışık olmadığı sokaklara terk etmeyin. Onlar sizlerin doğum günü hediyesi değil. Bir cana sahip onlarda bizden hiç bir farkı yok sadece isteklerini dillendiremiyorlar ama onları dinlemeyi bilirseniz onların da sizinle konuştuğunu anlayacaksınız. İletişim sadece sözcüklerle olmaz hepimiz biliyoruz.

Patilerimiz küçük kafeslere, uzun zincirlere mahkum kalmasın. Bir patiyi sahiplenmek ailenize gelecek yeni bir birey olduğunu unutmayın. Sizin gibi hastalanan, acıkan, uykusu gelen, sevilmek isteyen… Sadece konuşamıyorlar dertlerini anlatmak için kalpleri bizden daha sevecen inanın. Minik patiler kalbinizde ki kötü duvarları kırabilecek kadar güçlü…

Şiddete karşıyız. İnsana, doğaya ve hayvanlara yapılan... Hepsinin bir bütün olduğunu unutmadan ve her gün hatırlayıp, hatırlatarak yaşayalım. Çocuklarınıza kedi gördüğünde tekme atılmayacağını, onların üzerine bir şeyler dökülmeyeceğini öğretelim. Onlarında bir canlı olduğunun farkındalığını sağlayalım.

Hayvanlara şiddet insanlara yapacağınız şiddetin de bir çeşit provası olabilir. Bu yasaya aykırı olmasının yanında büyük bir insanlık suçudur.

Dünya sadece biz insanlara ait değil.

Onları korumamıza gerek kalmayacak bir dünya dileğiyle...