Bolu'da Gerede ilçesinde yaylalarda peş peşe çıkan yangınlarla ilgili Gerede Avşar köyünden Doktor Kasım Sezen, açıklamalarda bulundu.

Yaylalarda çıkan yangınları orman işçilerinin gece ısınmak için yaktığı ateşin sebep olduğunu iddia eden Sezen'in açıklamaları şu sekilde; 

" Geçtiğimiz Cumartesi-Pazar Avşar yaylasındaydım. Yayladan yaklaşık 1 kilometre mesafede Zeynallar yaylasının girişinde orman işçileri çalışıyorlardı. Akşam 8 civarı işçilerin orada çok büyük bir ateş yaktıklarını gördüm.

İSTANBUL İLE LİDERLİĞİ PAYLAŞIYORUZ İSTANBUL İLE LİDERLİĞİ PAYLAŞIYORUZ


Bolu jandarmayı, orman işletmesini, 112'yi arayarak burada çok büyük bir ateş yakılmış diye ihbarda bulundum. Bana sadece Bolu jandarma yerini sordu ve orman işletmesine durumu bildireceğini söyledi. 
Sonrasında da beni bir daha arayan kimse olmadı ve o isciler orada çalışmaya devam ediyorlardı.

Hava çok soğuk olduğu için muhtemelen gece İşçiler ateş yakıyorlar ve bugün sabahleyin 10 civarında başlayan yangın 5 tane yaylayı yakarak ormanlarımızı kül etti. 


Güney köy yaylası, ön köy yaylası, taşmanlar yaylası, Avşar yaylası yandı ve kurtlar yaylasıyla Zeyneller yaylasının da ormanları yandı. Böyle büyük bir felaketi Orman işletmelerinin işçilerini dağda gece bırakmasından kaynaklandığını düşünüyorum"