Dünya da şanslı çocuklara sahip insanlarız. Hiç bir ülkenin çocuk bayramı yok bizden başka kimse onlara bir gün armağan etmemiş...

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Her seneden biraz daha farklı bir 23 Nisan geçirdik. Eksik olması gereken yanlarına olan duruma ekstra güç harcayarak daha coşkulu bir bayram yaşadık. Tam 101 yıl!

Tam 101 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk egemenliğimizi Türk çocuklarına armağan etti. Aslında onu büyük lider yapan da bu özellikleriydi.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Bir çok haber kanalı, gazeteler, televizyon programları yaşadığımızdan durumdan ötürü içimizde olan burukluğu gidermeye çalıştı. Bir yürek olduk gerçekten. Omuz omuza verip bütün milletimizin içinde o tarifsiz gururu hissetmesine vesile olduk. Biz birlikte çok güçlüyüz. Bütün çocuklarımız bir kutlamaya katılacak gibi giyinip süslendiler, şiirler ezberledirler, yeteneklerini sergilediler… Bunların bize ulaşmasında çeşitli kaynaklar kullandılar. Ama hissedildi, bir yürek olup İstiklal Marşı okundu, balkonlardan çeşitli marşlar yükseldi, belediyeler anonslardan bütün şehirlere İstiklal Marşı dinletti. Gün içerisinde çocuklara yönelik yine anonslardan çocuk şarkıları çalındı. Biz tam olarak 23 Nisan’ı yaşadık. Geçmişte ki senelerin eksiklerini kapattık. Evlerimizden hiç çıkmadan aynı anda bütün millet 23 Nisan’ımızı kutladık.

Bazen, hepimiz sadece bireyselleştirmeyeceğim elimizde olan şeylerin kıymetini bilmiyoruz. Yoklukları varlıklarını arattığı gün değerini anlıyoruz. Tam onun gibi bir şeydi yaşadıklarımız. Bilmiyorum belki beni yanlış anlarsınız, belki dediklerim size çok ters gelebilir ama biz senelerdir ulusal bayramlarımızı bir değer olarak görüp önemsemiyoruz. Bir şeyleri anlamımıza bu durum sebep olur mu bilmiyorum, her şey düzeldikten sonra yine eskisi gibi olur muyuz bundan da emin değilim. Ama biz ülke olarak böyle tek kalpte birleşince çok güzel oluyoruz. Bizim geçmişimiz bir; her an gibi din, ırk, renk, siyaset bizi bölmemeli… Farklı görüşlerden, farklı renklerden ama kök olarak aynı soydanız. Türk’üz! Bu gurur bizi büyütür…

Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!