AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na Fatih Karahan getirildi. Yeni başkanın atanması ile birlikte, TCMB'nin para politikalarında önemli değişikliklerin sinyali verilmiş oldu.

Büyüme sınırı oranlarında değişiklik

Son olarak TCMB'den, ilave sıkılaşma adımlarına yönelik bir duyuru yapıldı.  Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirildi.

Fahiş otobüs biletine 5,3 milyon lira ceza Fahiş otobüs biletine 5,3 milyon lira ceza

Kredi büyüme ve enflasyon kontrolüne yönelik adımlar

Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilen duyuruda, "Ayrıca, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ilave adımlar üzerinde çalışılmaktadır." ifadesine yer verildi.

TCMB Para Politikası Kurulu'nun 22 Şubat'taki toplantısına ilişkin yayımlanan özette, "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir." ifadeleri kullanılmıştı.

Editör: Elif Erdoğan