24 Mayıs Cuma günü itibariyle gram altın fiyatı 2.415 TL ve ons altın fiyatı 2.330 dolardan güne başlıyor. Altın fiyatları, son bir haftada yaşanan jeopolitik gelişmeler ve FED'in faiz politikasıyla ilgili belirsizlikler nedeniyle yüzde 5 oranında düşüş yaşadı. Türkiye Gazetesi’nden aktarılan haberde uzmanlar, bu düşüşü düğün sezonu öncesi alım fırsatı olarak değerlendiriyor.

Bolu'da dönel kavşakta feci kaza! Bolu'da dönel kavşakta feci kaza!

İŞTE DÜŞÜŞÜN SEBEPLERİ

FED'in faiz indirimi planlarını ertelemesi FED tutanaklarında faiz indirimlerinin ötelenebileceğine dair sinyallerİ beraberinde getirdi. ABD dolarının güçlenmesi ile dolar endeksinin 10 gün sonra tekrar 105,00 seviyesini aşması, paritelerle birlikte ons altını da geriletti.

Öte yandan jeopolitik risklerin azalması, hafta başında İran'daki helikopter kazasının normal bir kaza olduğu açıklanması ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın bölgede daha erken bir faiz indiriminin gelebileceğini söylemesi jeopolitik riskleri düşürdü.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ARTMASI BEKLENİYOR

Söz konusu haberde görüşlerine değinilen altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarındaki gerilemenin alım fırsatı olduğunu ve gram altının kısa vadede 2550 TL, ilerleyen aylarda ise 2750-3000 TL seviyelerine ulaşabileceğini ifade etti.(Haber Merkezi)

Editör: Berfin MUTLU