Bolu Fındık Şekeri; Ordu ve Giresun illerimizden temin edilen fındıklar ile halk arasında ‘‘dağ fındığı’’

olarak bilinen ve literatür de ise ‘‘ayı fındığı’’ olarak geçen küçük ebatlardaki fındıklar kullanılarak üretilir. Dağ fındığı olarak, Bolu’da yetişen Corylus cinsine ait Corylus Colurna L. türü fındık tercih edilir. Bolu’ya özgü bir lezzet olarak ön plana çıkan ve yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından rağbet görmesi nedeniyle il ekonomisine katma değer sağlayan Bolu Fındık Şekeri, 1920’li yıllardan beri Bolu’da üretilmektedir.

Üretimde kullanılan fındıklardaki yağ oranı ortalama % 60’tır. Fındıklardaki yağ oranı ürünün istenilen lezzet ve tat özelliklerinin oluşumunda doğrudan etkilidir. Ayrıca üretim aşamalarındaki ustalık becerisi de önemli bir rol oynar.

Ürün bütün bir fındığın kaplanması ile oluştuğundan içeriğinin en az % 95’ini fındık oluşturur.

NASIL ÜRETİLİR?

Bolu Fındık Şekeri üretiminde kullanılan bileşen listesi; fındık içi, beyaz toz şeker, buğday nişastası ve su şeklindedir.

Bolu Fındık Şekeri, genel olarak küçük ebatlardaki fındık içlerinin şekerle kaplanması sonucu elde edilen sert bir şekerlemedir. Kaplama veya çevirme adı verilen üretim metodu ile şekerin eritildikten sonra fındık içi ile karıştırılarak / kaplanarak beyazlatılması sonucu elde edilir.

Ürünün hazırlanmasında gıda katkı maddeleri, aroma ve aroma verici gıda bileşenleri kullanılmaz.

Fındık şekeri üretimi için bütün olanlar yani dağılmamış / kırılmamış fındık içleri seçilir ve fırınlamaya

gönderilir. Fındıklar kavrulmayacak bir sıcaklıkta fırınlanır. Buradaki amaç fındığın neminin alınması ve fındığı kaplayan kahverengi iç kabuğun ayrışmasıdır. Fırından çıkan fındıklar elekten geçirilir ve sadece beyaz renkteki iç fındığın kalması sağlanır.

Bolu Fındık Şekeri üretiminde öncelikle sıcak şerbet hazırlanır. Şerbet 4:1 oranında şeker ve su olacak

Bolu’da, Sağlık Müdürlüğüne o isim getirildi Bolu’da, Sağlık Müdürlüğüne o isim getirildi

şekilde hazırlanır ve bu karışım kaynatılır. Bu şekilde hazırlanan sıcak şerbet, üretime hazır tutulur. Daha sonra fındık şekeri yapılacak tava ısıtılır. Sıcak tavaya fındık içleri yavaşça ilave edilerek fındıkların ısınması sağlanır.

Sıcak fındıklar şerbetle daha iyi kaplanabilir. Islatılan fındıklara daha önceden hazırlanan şerbetten bir miktar eklenir ve bu arada çok az miktarda buğday nişastası eklenir. Hızlı ve iyi bir karıştırma işlemi ile şekerin fındığı sarması sağlanır ve fındıklar şerbet ile bir kat kaplanır. Bu işleme, fındıklarda istenen şeker kalınlığına ulaşılana kadar devam edilir. Bu işlem 4-5 saat kadar sürebilir. Şeker kaplaması, istenilen kalınlığa ulaştığında fındık şekerleri soğumaya alınır.

Hazırlanan fındık şekerlerinin hava ile çok fazla temas etmemesi açısından hemen ambalajlanır. Şekerleme hava ile temas ettiği sürece yumuşar ve lezzeti olumsuz etkilenir. Ürünün tüketiciye ulaştırılana kadar tüm aşamalarında temiz ve kuru yerlerde kokulardan ari biçimde, güneş görmeyen oda sıcaklığı koşullarında muhafaza edilmesi sağlanmalıdır. Ürünün tavsiye edilen tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren en fazla 2 aydır. Ürünün ambalajı açıldıktan sonra 1 hafta içinde tüketilmesi tavsiye edilir.