Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını herkes merak ediyor. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzenli ve dengeli beslenmeniz ayrıca egzersiz yapmanız gerekir.

Vücudunuza uygun bir beslenme programıyla ihtiyacınız kadar olan vitamin ve mineral desteğini sağlayarak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Bazı besinler vücut direncini artırarak hastalıklara karşı güç kalkanı oluşturabiliyor. Şifa deposu olan bu besinler içerisindeki vitaminler sayesinde adeta ömrü uzatıyor.SARIMSAK

SARIMSAK 

Sarımsak doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Vücuttaki mikroplarla savaşır.

Keskin tadı ve kokusuyla biraz rahatsızlık verse de A, B1 ve C vitaminlerini, selenyum ve çinko minerallerini içerdiği için çok değerli bir besin maddesidir. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Oluşan kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği yönünde görüşler bulunur. Sarımsak tüketmek cilt ve saç sağlığını da korur.TAM BUĞDAY

TAM BUĞDAY 

Buğday içerisinde B grubu vitaminlerini barındırır. Buğdayın içerisinde ayrıca E vitamini ve demir minerali de bulunur. Özellikle damar sağlığını destekler, damar elastikiyetini korur. Vücudun daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur.

BROKOLİ

BROKOLİ 

Brokoli lifli özelliği sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Düşük kalorisi sayesinde kilo almanıza engel olur. Besin değeri yüksektir. İçerisindeki vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini adeta çelik gibi güçlü hale getirir. Pek sevilmese de etkileri araştırmalarca kanıtlanmıştır.

HAVUÇ

HAVUÇ 

Havucun sağlık açısından pek çok faydası bulunur. Bağışıklığı destekleyerek, kanser riskini azaltır ve yaraların iyileşmesinde etkili olur. Havucun içerisinde , beta karoten, lif, K1 vitamini, antioksidan ve potasyum bulunur.

UZMAN DOKTOR KARAKUYU GEREDE’DE GÖREVE BAŞLADI UZMAN DOKTOR KARAKUYU GEREDE’DE GÖREVE BAŞLADI

Havuç ayrıca A vitamini zenginidir. Bu özelliği ile göz sağlığını korur. Sağlıklı bir cildin altın anahtarıdır.

Havuç, saç sağlığını iyileştirebilecek, A,C vitaminleri, karotenoid, potasyum ve antioksidan içermektedir. Havuç tüketmek saçların güzelleşmesinde etkili olur.

AVOKADO

AVOKADO 

Avokado, B vitaminleri, D vitamini, potasyum ve çeşitli yağları içeren nadide meyvelerden biridir. Avokado zengin içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Vücut direncini artırır. Avokado tüketerek tansiyon ve kalp hastalıklarını önleyebilirsiniz.

KARNABAHAR

KARNABAHAR 

Karnabahar, A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir zenginidir. Karnabahar vücudu kalp hastalıklarına karşı korur. Kan şekerini dengede tutar.

Vitamin ve mineral deposu olan bu kış sebzesi, indol-3 karbonal ve sulfaran ile içerdiği birçok antioksidanla vücutta oksidatif stresi azaltarak birçok kanser türüne karşı koruyucu özellik gösterir. Sindirim problemini ortadan kaldırır ve kabızlığı engeller.

MANTAR

MANTAR 

Mantar, ormanlardan, çayırlardan, çöllerden, kayalık bölgelere kadar her kısımda yetişebilir. Dünyada bir buçuk milyon farklı mantar türü vardır. Mantar, iyi bir mineral, lif ve vitamin içeriğine sahiptir.

Mantar içerisinde yüksek oranda antioksidan barındırır. Az kalorili ve içeriğinde az yağ bulunur. Bu özelliği ile fazla kilo alımını engeller. Mantar, sindirim sisteminin dostudur Bağışıklığı güçlendirir. Kolestrolü düşürür. Kan şekerini dengede tutar. Cilt sağlığını koruyarak hücrelerin yaşlanmasına karşı mücadele eder.

Bunlarla birlikte mantarda; B12, B2, B3 vitaminleri bulunur. Bu vitaminler, metabolizma ve hücre işlevleri için önem taşır, içeriğinde bulunan D vitamini sayesinde kemik sağlığına da destek olur.

ISPANAK

ISPANAK 

Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Ispanak yüksek besin değeri içeren sebzeler arasında yer alır.

Ispanak, içerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı için yararlıdır. Ispanak, sağlık açısından önemli bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Ispanak tüketerek cilt sağlığını da koruyabilirsiniz. Düzenli tüketilen ıspanak cilt lekeleri üzerinde çok etkilidir.

YULAF

YULAF 

Yulafın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller kalp hastalıklarını önler. Kötü kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olur.

Yulaf vücuda enerji verir. Tokluk hissi sağlayarak fazla kalori alımını engeller. Yulaf bol lif kaynağıdır. Bu özelliği ile sindirim sisteminin en büyük dostudur. Kabızlık sorunu anında çözer. Zararlı hücrelerin büyümesini engeller. Yulaf ayrıca antioksidan açısından çok zengindir. Erken yaşlanmayı engeller.

ÖMRÜ UZATAN ALIŞKANLIKLAR 

  • Hayatı sevin ve yaşamın güzelliklerine odaklanın.
  • Sinir ve stresten uzak durmaya çalışın.
  • Nefes egzersizleri yapın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın ve kaslarınızı çalıştırın.
  • Vücudunuzu susuz bırakmayın. Her gün mutlaka 8-10 bardak su için.
  • Her gün 7-8 saat uyuyun.
  • Dengeli ve düzenli beslenin.
  • Sosyal hayattan kopmayın ve hobiler edinin.
  • Her gün yeni şeyler öğrenerek kendinizi geliştirin.