Bir tanesi 100 meyvenin faydasına eş değer! Bir tanesi 100 meyvenin faydasına eş değer!

Tavuk bir çok kişi tarafından severek tüketiliyor. Yemeklere lezzet katan ve içerisindeki protein ile vücuda faydalı olan tavuk, doğru pişirmezse zehir saçabiliyor. Tavuğu pişirmeden önce yapılan hatalar ve tavuğun saklanma biçimi bakterilerin yayılmasına sebep oluyor.

 

 TAVUK ETİNİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE SAKLAYIN

Tavuk etini buzdolabından saklarken dikkatli olmak gerekir. Tavuk paketleri sulanıp, sızma ve damlama eğilimindedir. Durum böyle olduğundan buzdolabında bulunan diğer meyve, sebze gibi yiyecekleri de kirletebilir. Bu sebeple tavuk etlerini bir buzdolabı poşetinin içerisinde koyarak saklamak gerekir Mümkünse buzdolabınızın en alt çekmecesinde saklayın. Tavuk etini buzdolabı poşetine sarılmış bir şekilde tabağın üzerinde koyun. Tabak, sızan suları tutacak ve sakladığınız diğer her şeyi koruyacaktır.

TEZGAHTA UZUN SÜRE BIRAKIRSANIZ ZEHİRLENMEYE YOK AÇAR

Tavuk eti oda sıcaklığında bırakıldığında içindeki bakteriler çok hızlı bir şekilde çoğalabilir. Salmonella özellikle sıcak havalarda daha da çoğalır. Tavuğu tezgahta çok uzun süre bırakırsanız gıda zehirlenmesine yol açacak bakteriler için zemin hazırlayabilirsiniz. Buzdolabında sakladığınız tavuğun çözülmesi için tezgahın üzerine veya lavaboya koymayın. Bunun yerine, tavuğu pişirmeyi planladığınız zamandan bir gece önce buzdolabınızda çözdürün.

 

TAVUK ETİNİ PİŞİRMEDEN ÖNCE YIKAYANLAR DİKKAT!

Tavukları pişirmeden önce yıkıyorsanız büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz. Çiğ tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Çünkü tavuğu temizliyorum zannederken bakterileri çok hızlı bir şekilde yayıyor olabilirsiniz. Araştırmalar, kümes hayvanlarını yıkadığınızda bakterileri lavabonuzdan üç metre uzağa sıçratabileceğinizi gösteriyor. Tavuğu yıkamadan doğrudan paketten çıkararak pişirin.