HABER: Elif ERDOĞAN

ÇKS, tarım politikalarının oluşturulması ve çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması amacıyla oluşturuldu. ÇKS kapsamında üreticilerin tarımsal desteklerden de faydalanıyor.

ANIZ YANGINI KÖY EVLERİNE SIÇRAMADAN SÖNDÜRÜLDÜ ANIZ YANGINI KÖY EVLERİNE SIÇRAMADAN SÖNDÜRÜLDÜ

Üreticiler ÇKS başvurularını arazilerinin bulunduğu yerdeki Bakanlık İl ve İlçe müdürlüklerine giderek veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek. E-Devlet Kapısı'nda başvuru imkanından, geçmiş yıllarda ÇKS'ye kayıtlı olan ve arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticiler yararlanabilecek.

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2024 üretim yılı için başvuruda bulunan çiftçiler, ürün güncelleme başvurularını da 2024 yılı Şubat ayı içerisinde e-Devlet üzerinden ya da İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilebilecek.

İlk defa ÇKS'ye kaydolacak veya geçmiş başvurusundaki arazi bilgilerinde değişiklik yapacak üreticilerimizin İl ve İlçe müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor

Tarım ve Orman Bakanlığının dijital dönüşüm hamleleri kapsamında uygulamaya aldığı "TARIMCEBİMDE" mobil uygulaması da üreticilerin iş ve işlemlerini kolaylaştırıyor.

Bu kapsamda üreticiler uygulamaya girerek, "e-Devlet Hizmetleri" sekmesinden kayıt işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Söz konusu uygulama, ürün bildirimi ve desteklemeler başta olmak üzere çeşitli konularda da çiftçilere kolaylık sağlanıyor.