Bolulu Arda tarihe geçti Bolulu Arda tarihe geçti

Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, “Cumhurbaşkanlığımızın ve Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde bütün Türkiye’de ve yurt dışında büyükelçiliklerde Türk Mutfağı Haftası güçlü ve coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır. Dolayısıyla biz de bu haftayı bir festival havasında kutluyoruz. Gastro turizme yönelik çalışmaları olan, turizmle ilgilenen Sinop sevdalıları arkadaşlarımız 'bir festival yapalım, her ilin bir festivali var' dediler. Yemek konusunda, mutfak kültürü konusunda burası mini bir İstanbul. İmparatorluk şehri gibi. Kafkasya’dan gelenimiz var, doğudan gelenlerimiz de var. Orta Asya’dan beri buralara gelmişiz. Rumeli’ye gidenlerimiz de oldu. Çok kültürlü bir kitleye sahibiz. Bunlardan kaynaklı da zengin bir mutfağımız var. Bunlar zenginlik. Hepsi ayrı bir çeşit ve kültür. Gastro turizm derken hem kimliğimizdir bu. Onunla övüneceğiz. Yediklerimizle de gurur duyacağız. Annelerimizin, ninelerimizin yaptıklarıyla gurur duyacağız" dedi.
Vali Özarslan, konuşmalarının ardından protokol üyeleri ile birlikte stantları dolaşarak coğrafi işaretli ürünler ile ilgili bilgiler aldı.
Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğe Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, Sinop İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, kamu ve kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Editör: Berfin MUTLU