Çin'in doğusundaki Cıciang'da yer alan Yandang Dağı'na çıkan tırmanışçılar, kalabalık nedeniyle uçurumda beklemek zorunda kaldı.

Baba vahşeti! 3 çocuğunu öldürdü... Baba vahşeti! 3 çocuğunu öldürdü...

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Pekin yönetiminin 5 günlük tatil ilan etmesi üzerine birçok tırmanışçı adeta dağa akın etti. 

4 Mayıs'ta yaşanan yoğunlukta, aralarında turistlerin de yer aldığı tırmanışçıların, kayalara yerleştirilen demir basamaklarda beklediği görüntüler ülkedeki sosyal medya platformlarında paylaşıldı. 

Ülkede Instagram'ın muadili olarak kullanılan Xiaohongshu'da bir kişi, "Bu çok korkutucu! Benim gibi yükseklik korkusu olan biri orada altına edebilir!" yorumunu yaparken, bir diğeri "Para verseniz bile böyle bir yere tırmanmam" diye yazdı. 

Rotayı işleten Wenzhou Dingcheng Sports Development firmasının yayımladığı açıklamada, yetkililerin tatil yoğunluğunu öngöremediği belirtildi. 

Şirket, bilet kontrollerinin düzgün yapılmadığını ve sahada aksaklık yaşandığını ifade ederek, yığılma nedeniyle tırmanışçıların mahsur kaldığını bildirdi.  

Bazı dağcıların en az iki saat hareket etmeden beklemek zorunda kaldığı fakat daha sonra tüm tırmanışçıların rotayı tamamlamasının sağlandığı aktarıldı. 

Pekin yönetimi, tatilcilerin uğrak noktalarından Yandang Dağı'nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için 2001'de başvuru yapmıştı.

Şanghay'ın 410 kilometre güneyindeki dağ, UNESCO'nun geçici listesine alınmıştı.


Independent Türkçe, CNNLaitimes