Hafize Gaye Erkan, "İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık" sözlerine siyasetçilerden yanıt geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. İstanbul'daki yüksek kiralardan yakınan Erkan, İstanbul'da kiraların çok yüksek olduğunu, ev bulamadığını ve annesine taşındığını söyledi. Söyleşide Hakan’ın kiralara yönelik sorusuna “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” cevabı verdi. Yüksek memur rütbesindeki Erkan’ın bile annesine yerleştiren yüksek kira fiyatlarına karşı önerisi ise sosyal konutların artırılması. Erkan birden fazla evi olanlara ilişkin ‘Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı’ ifadelerini kullandı.

"FAİLDEN BAHSEDİLMİYOR!"

Siyasetçilerden ise Erkan’ın kiralara ilişkin sorusuna siyasetçilerden yanıt gecikmedi: “Failden bahsedilmiyor!”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Bu hale kendiliğinden geldi herhalde; @‌Merkez_Bankasi Başkanı hiç failden bahsetmiyor! İstanbul’u Manhattan’dan pahalı hale getiren kim? 21 yıllık iktidar ve büyük ekonomist Erdoğan!!!"

‘ASGARİ ÜCRETLİ, EMEKLİ, ÖĞRENCİ NE YAPSIN?’

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre ise, “161.000₺ maaş alan Merkez Bankası Başkanı İstanbul’da ev bulamıyorsa asgari ücretli ne yapsın, emekli ne yapsın, öğrenci ne yapsın? Kiraların başını alıp gittiği doğru ancak çözüm makamı da sizsiniz. Hatırlatırım, bu ülkeyi 21 yıldır biz değil, siz yönetiyorsunuz” dedi.CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel ise, "Hazine ve Maliye Bakanı @memetsimsek , "kiralar düşüyor" demişti...

Merkez Bankası Başkanı @hafizegayeerkan ise "İstanbul’da ev bulamadıklarını, annelerinin evine yerleştiklerini" söylüyor.  

Biden’dan Putin’e ağır hakaret Biden’dan Putin’e ağır hakaret

Ben bakana 3 soru sormuştum, bir soru daha ekleyim o halde... Düştüğünü söylediğiniz kiralardan niye en yakınınızdaki bürokratların haberi yok?

Sayın Şimşek, elindeki WSJ ya da Guardian'ı bırakıp yakınındaki bir apartmana görevlisine sorarsan kiraların düşmediğini öğrenebilirsin... Bak bürokratın bunu yapmış" ifadelerini kullandı.

Editör: Berfin MUTLU